smc-europe

هشدار قانونی مقالات دکتر تورج مکرمی تماس با ما در باره ما
   231:بازديد کننده شماره  
    آلوپسی سیکاتریسیل اولیه اورژانس تریکولوژی است- دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو  

 

آلوپسی سیکاتریسیل اولیه اورژانس تریکولوژی است

  آلوپسی سیکاتریسیل(اسکار گذار) اولیه به انواعی از ریزش مو گفته می شود که فولیکول مو به طور کامل تخریب می شود و بافت فیبروز جای آن را می گیرد. در این نوع آلوپسی به خاطر از بین رفتن سلول های بنیادی اپیتلیال در ناحیه بالج (که محل اتصال عضله ارکتور پیلی به غلاف خارجی مو است) بازسازی و رشد مجدد فولیکول های مو امکان پذیر نیست.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  التهاب در بالب موجب ریزش موقت مو و التهاب در بالج موجب ریزش موی دائمی می شود

  آلوپسی سیکاتریسیل ثانویه در اثر حوادث و اتقاقاتی روی می دهد که پوست و ضمائم آن را از بین می برد یعنی تخریب فولیکول مو مستقیما ربطی به خود فولیکول ندارد. آلوپسی سیکاتریسیل ثانویه در اثر سوختگی، تروما، اشعه درمانی و متاستاز بدخیمی روی می دهد.

  حدود 7 درصد از بیماران مراجعه کننده به کلینیک های تخصصی ریزش مو به آلوپسی سیکاتریسیل اولیه مبتلا هستند بنابراین بیماری نادری نیست. در معاینه سر یک یا چند ناحیه خالی از مو دیده می شود که در ابتدا جدا از هم هستند ولی به تدریج گسترش یافته به یکدیگر متصل شوند و طاسی کامل ایجاد می کنند. در نواحی فاقد مو پوست صاف و براق است و منافذ فولیکولی کاملا محو شده است. هرکدام از انواع آلوپسی سیکاتریسیل اولیه علائم و نشانه هایی دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.

  معمولا آلوپسی سیکاتریسیل اولیه در اوایل بزرگسالی شروع می شود و شروع بیماری در کودکی یا نوجوانی نادر است. فرونتال فیبروزینگ آلوپسی در خانم ها بعد از یائسگی روی می دهد. آلوپسی سیکاتریسیل سنتریفوگال مرکزی، آکنه کلوییدال نوکا و سلولیت دایسکتینگ تقریبا منحصرا در نژاد آفریقایی دیده می شود. استفاده از اتوی مو، مواد صاف کننده موها و کشیدن محکم موها در ایجاد آلوپسی سیکاتریسیل سنتریفوگال مرکزی موثر است.

  آلوپسی سیکاتریسیل اولیه از لحاظ تشخیصی و درمانی چالش برانگیز است. اصولا هنوز علت دقیق این نوع آلوپسی روشن نیست. بهترین زمان تشخیص بیماری در شروع بیماری است که التهاب فعال وجود دارد. با پیشرفت بیماری نشانه های بالینی و بافت شناختی تغییر کرده و صرفا نواحی طاس دیده می شود و تشخیص دقیق نوع آلوپسی سیکاتریسیل اولیه غیر ممکن می شود.

  آلوپسی سیکاتریسیل اولیه اورژانس بیماری های مو به حساب می آید و تاخیر در تشخیص و درمان منجر به از بین رفتن دائمی موهای سر خواهد شد. البته درمان طبی قادر به تحریک رشد فولیکول های جدید نیست بلکه هدف از درمان آلوپسی سیکاتریسیل اولیه توقف یا کنترل پیشرفت طاسی است.

  تقسیم بندی آلوپسی سیکاتریسیل اولیه

  مرکز تحقیقات مو در آمریکای شمالی در سال 2001 آلوپسی سیکاتریسیل اولیه را براساس ارجحیت سلول های التهابی در بیوپسی پوست به 3 گروه تقسیم بندی کرد: - آلوپسی سیکاتریسیل نوتروفیلی ، آلوپسی سیکاتریسیل لنفوسیتی و آلوپسی سیکاتریسیل ترکیبی.

  1- آلوپسی سیکاتریسیل نوتروفیلی

  دو بیماری در این گروه قرار می گیرد: فولیکولیت دکلونس، سلولیت دایسکتینگ

  فولیکولیت دکلونس از علل شایع آلوپسی سیکاتریسیل است و معمولا در بزرگسالان دیده می شود و با شیوع کمتر نوجوانان پسر را مبتلا می کند. سلولیت دایسکتینگ نادر بوده و غالبا در بالغین و نوجوانان مذکر سیاه پوست دیده می شود.

  2- آلوپسی سیکاتریسیل لنفوسیتی

  لیکن پلانوپیلاریس(لیکن پلان فولیکولاریس) : LPP کلاسیک، فرونتال فیبروزینگ آلوپسیا، سندرم گراهام - لیتل

  لوپوس اریتماتو پوستی مزمنCCLE یا DLE

  آلوپشی سیکاتریسیل سنتریفوگال مرکزیCCCA

  سودو پلاد بروک

  آلوپسیا موسینوزا

  کراتوز فولیکولاریس اسپینولوزا دکلونس

  لیکن پلانوپیلاریس شایع ترین نوع آلوپسی سیکاتریسیل است و 10% از موارد بیماری را تشکیل می دهد. لیکن پلانوپیلاریس یک نوع لیکن پلان محسوب می شود و ممکن است بیمار هم زمان هر دو مشکل را داشته باشد. فرونتال فیبروزینگ آلوپشیا یک نوع لیکن پلانوپیلاریس است. بعد از این دو بیماری شایع ترین علت آلوپسی سیکاتریسیل در آمریکای شمالی آلوپسی سانتریفوگال مرکزی است که احتمالا یک نوع لیکن پلانوپیلاریس است. لوپوس اریتماتو پوستی مزمن از علل شایع و سودوپلاد بروک ازعلل نادر آلوپسی سیکاتریسیل است.

  3- آلوپسی سیکاتریسیل ترکیبی

  آکنه کلوییدالیس، آکنه نکروتیکا، اروزیو پوسچولار درماتوزیس

  تشخیص انواع آلوپسی سیکاتریسیل اولیه

  در معاینه پوست سر اولین چیزی که توجه را به خود جلب می کند وجود سیکاتریس یا اسکار است. اگر با ذره بین نگاه شود منافذ پوست در ناحیه اسکار کاملا محو شده است.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  در آلوپسی سیکاتریسیل پوست صاف و براق است و منافذ آن محو شده است

  خارش پوست سر اولین علامت لیکن پلانوپیلاریس است. ممکن است لمس ضایعات دردناک باشد. معمولا پوسته و تاول دیده شود. در فولیکولیت دکلونس کراست و در سلولیت دایسکتینگ ترشج چرکی دیده می شود.

  آلوپسی سیکاتریسیل سنتریفوگال مرکزی و فولیکولیت دکلونس بیشتر در ورتکس و میدفرونتال دیده می شود. نمای آلوپسی سیکاتریسیل سنتریفوگال مرکزی در خانم ها ممکن است شبیه آلوپسی آندروژنتیک باشد. آکنه کلوییدالیس نوکا ناحیه اکسیپیتال به خصوص پشت گردن را درگیر می کند، در حالی که فرونتال فیبروزینگ آلوپسی به طور مشخص خط رویش موها در پیشانی را مبتلا می کند و موهای سر به اندازه چند سانتی متر عقب نشینی می کند. ریزش موهای ابرو نشانه مشخص آلوپسی فیبروزینگ فرونتال است.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  آلوپسی فیبروزینگ فرونتال در یک خانم مسن

  در 10 درصد از بیماران مبتلا به لوپوس اریتماتوی مزمن پوستی ضایعات تیپیک در پوست سر، گوش ها، صورت یا بدن دیده می شود. در معاینه بیشترین فعالیت بیماری (التهاب پری فولیکولار، فولیکولار پلاکینگ، آتروفی و دیس پیگمانتاسیون ) در مرکز ضایعات است، درحالی که در لیکن پلانوپیلاریس و فولیکولیت دکلونس فعالیت بیماری بیشتر در حاشیه ضایعات است که هنوز مو دارد. تغییرات ناخن، مخاط دهان یا ضایعات پوستی در 17- 28 درصد از بیماران مبتلا به لیکن پلانوپیلاریس دیده می شود.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  لوپوس اریتماتوی مزمن در پوست سر

  پاپول های پری فولیکولر قرمز و بنفش، هیپرکراتوز فولیکولی خار مانند (اسپینوز) و متعدد بودن کانون های بیماری به نفع تشخیص لیکن پلانوپیلاریس است. فقدان التهاب و نمای رد پا در برف footprints in the snow به نفع تشخیص سودوپلاد بروک است.

  یک نشانه تشخیصی مهم در مراحل انتهایی آلوپسی سیکتریسیل، ضخامت اسکار است. اسکار فولیکولیت دکلونس ضخیم است ولی اسکار لیکن پلانوپیلاریس، لوپوس اریتماتوی مزمن پوست، سودوپلاد بروک و آلوپسی سیکاتریسیل سنتریفوگال مرکزی آتروفیک است.

  آتروفی پوست در لیکن پلانوپیلاریس و آلوپسی سیکاتریسیل سنتریفوگال مرکزی شایع است. دیسپیگمانتاسیون مشخصه لوپوس اریتماتوی پوستی مزمن و آلوپسی سیکاتریسیل سنتریفوگال مرکزی است.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  لیکن پلانوپیلاریس

  پوسچول و کراست زرد رنگ در حاشیه طاسی و دسته دسته شدن موها از نشانه های فولیکولیت دکلونس است. ترشح چرکی، جوش های عمیق کیستی و مجاری سینوسی در سلولیت دایسکتینگ دیده می شود. سلولیت دایسکتینگ پوست سر ممکن است با آکنه کونگلوباتا، سینوس پیلونیدال و هیدرآدنیت چرکی همراه باشد.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  فولیکولیت دکلونس

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  دایسکتینگ سلولیت پوست سر

  پول تست و بیوپسی از پوست سر

  برای ارزیابی فعالیت آلوپسی سیکاتریسیل آزمون کشیدن مو pull test انجام می شود، یعنی حدود 20 تار مو با دست گرفته شده و به طور ملایم کشیده می شود، به طور طبیعی حدود 3 تار مو با هر بار کشیدن موها از پوست خارج می شود، اگر بیش از 10 تار مو خارج شود تست مثبت تلقی می شود. اگر التهاب وجود نداشته باشد ولی پول تست مثبت باشد بیوپسی انجام می شود.

  بیوپسی از مرکز ضایعات دائمی بودن طاسی را تایید می کند، در حالی که بیوپسی از حاشیه ضایعات یا نواحی ملتهب پاتولوژی زمینه ای را مشخص می کند. توصیه می شود همکاران متخصص پوست با کمک پانچ 4 میلیمتری دو عدد بیوپسی انجام دهند تا برش افقی و عمودی انجام شود. برداشتن نمونه سوم برای بررسی ایمونوفلورانس مستقیم در افتراق لیکن پلانوپیلاریس و لوپوس اریتماتوی مزمن پوستی سودمند است.

  تقسیم بندی انواع آلوپسی سیکاتریسیل اولیه و درمان های مربوطه

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  درمان آلوپسی سیکاتریسیل اولیه

  درمان آلوپسی سیکاتریسیل اولیه حتما باید زیر نظر متخصص پوست و مو انجام شود. درمان باید موثر و به موقع شروع شود. درمان با هدف کاهش علائم و کندشدن پیشرفت بیماری انجام می شود. پاسخ به درمان در افراد مختلف متفاوت است و غالبا کامل نیست. چون سیر طبیعی بیماری متغیر است، طول درمان هم نامشخص است. حتی ارزیابی دقیق پاسخ یا عدم پاسخ به درمان نیز کار مشکلی است. به استثنای مراحل اولیه لوپوس اریتماتوی مزمن پوستی، موهای جدید بدنبال درمان رشد نمی کند.

  درمان لیکن پلانوپیلاریس

  برای رفع خارش و سوزش درمان علامتی با لوسیون های کورتیکوستروییدی موثر است. استفاده از پماد کورتیکوستروییدی قوی به مدت 12 هفته جلوی پیشرفت بیماری را می گیرد ولی ممکن است آتروفی شدید ایجاد کند. تزریق کورتیکوستروییدها در کانون های التهاب فعال جلوی ریزش موها در آن نقاط را می گیرد. تزریق در فواصل 6- 8 هفته با غلظت mg/ml10 انجام می شود.

  اکثر بیماران نیاز به درمان سیستمیک دارند. معمولا خط اول درمان هیدروکسی کلروکین است. این دارو ظرف 3- 6 ماه اثر می کند. دوز مناسب mg/kg 7.5 است. عوارض احتمالی هیدروکسی کلروکین عبارتند از درد شکم، بی اشتهایی، هیپرپیگمانتاسیون پوست، تغییرات خونی و آسیب چشم. توصیه می شود در طول درمان معاینه چشم از لحاظ رتینوپاتی انجام شود.

  در فرد مبتلا به لیکن پلانوپیلاریس اگر بیماری به سرعت پیشرونده و به شدت علامت دار باشد، کورتیکوسترویید خوراکی با دوز mg/d 25- 40 به مدت 2- 4 ماه تجویز می شود. برای بیمارانی که نمی توانند کورتون را تحمل کنند سیکلوسپورین تجویز می شود. رتینوییدهای خوراکی در بعضی از بیماران موثر است ولی به خاطر عارضه ریزش مو کمنر مقبولیت دارد.

  گزارشاتی از موثر بودن داکسی سایکلین(100 میلی گرم دو بار در روز) و مایکوفنولات(500 میلی گرم روزانه تا یک ماه و سپس 1 گرم دوبار در روز به مدت 5 ماه) در لیکن پلانوپیلاریس وجود دارد.

  مطالعات جدید بر روی موش ها نشان می دهد که اختلال در عملکرد غدد سباسه منجر به آلوپسی سیکاتریسیل اولیه می شود. موش های مبتلا به درمان با داروهایی که آگونیست رسپتور گاما PPAR هستند (مثل پیوگلیتازون که در درمان دیابت استفاده می شود) پاسخ مناسب نشان می دهند. به همین جهت جدیدا متخصصین پوست از پیوگلیتازون برای درمان لیکن پلانوپیلاریس استفاده می کنند.

  درمان لوپوس اریتماتوی مزمن پوستی

  لوپوس پوستی در اثر تابش اشعه ماورابنفش پیشرفت می کند، به همین جهت گذاشتن کلاه و استفاده از ضدآفتاب وسیع الطیف ضروری است. استرویید موضعی در بسیاری از بیماران و تزریق استرویید در اکثریت بیماران موثر است. اگر بیماری وسیع یا مقاوم باشد هیدروکسی کلروکین تجویز می شود. معمولا در تابستان کلروکین با دوز 400 میلی گرم و در فصول دیگر با دوزهای کمتر تجویز می شود. در مورد بیمارانی که لوپوس مزمن دارند و بعد از 6 ماه درمان با هیدروکسی کلروکین پاسخ رضایت بخش نداده اند داروی آنتی مالاریای دوم بنام مپاکرین(کیناکرین) اضاقه می شود. در مورد بیماران مقاوم به انواع داروهای آنتی مالاریا، رتینویید خوراکی تجویز می شود. از داروهای موثر دیگر می توان به آزاتیوپرین، متوترکسات و مایکوفنولات مفتیل اشاره کرد.

  برای بیمارانی که دچار لوپوس سریعا پیشرونده، شدید یا مقاوم شده اند پردنیزولون خوراکی( 0.5- 1 mg/kg که طی 8 هفته قطع می شود) تجویز می شود. ممکن است درمان قوی و به موقع موجب رشد مجدد موها در بیمارانی شود که به تازگی مبتلا به لوپوس شده اند.

  درمان فولیکولیت دکلونس

  فولیکولیت دکلونس غالبا با آنتی بیوتیک و آنتی سپتیک درمان می شود. بیماران باید از شامپوهای آنتی سپتیک استفاده کنند. داروهای موضعی مانند بنزوییل پراکسید یا محلول کلیندامایسین موارد خفیف بیماری را کنترل می کند ولی برای موارد شدید یا مقاوم آنتی بیوتیک خوراکی تجویز می شود. شایع ترین باکتری های شناسایی شده در ضایعات سر استاف اروئوس است. اگر در ضایعات پوسچول دیده شود باید برای تشخیص نوع باکتری و نوع آنتی بیوتیک مناسب با سواب نمونه برداشته شود.

  در بیمار مبتلا به فولیکولیت دکلونس به طور معمول پوسچول یا کراست برای برداشتن نمونه وجود ندارد و درمان آنتی بیوتیکی به صورت تجربی انجام می شود. ماینوسایکلین در بسیاری از بیماران موثر است. ترکیب ریفامپین (300mg دو بار در روز) و کلیندامایسین (300 mg دو بار در روز) و لوسیون کورتیکوستروییدی به مدت 3 ماه در درمان بیماری موثر است. ریفامپین به غلظت بالایی در داخل فولیکول ها می رسد ولی نباید به تنهایی تجویز شود زیرا مقاومت آنتی بیوتیکی ایجاد می شود. برای درمان فولیکولیت دکلونس از آنتی بیوتیک های دیگر مانند دی کلوگزاسیلین، سیپروفلوکساسین و کلاریترومایسین نیز استفاده می شود.

  در بسیاری از موارد تجویز ایزوترتینویین باعث تشدید بیماری می شود به همین جهت توصیه می شود ایزوترتینویین فقط برای فولیکولیت دکلونس مقاوم به داروهای دیگر تجویز شود.

  درمان سلولیت دایسکتینگ

  سلولیت دایسکتینگ برخلاف فولیکولیت دکلونس به درمان با ایزوترتینویین خوراکی پاسخ خوبی نشان می دهد. درمان به مدت 6- 11 ماه موجب کوچک شدن ضایعات و بهبود طولانی می شود. حتی ممکن است رشد مجدد موها در برخی نواحی که خیلی صدمه ندیده است مشاهده شود. برای کمک به درمان کورتیکوسترویید خوراکی تجویز می شود یا در موضع تزریق می شود.

  نکات کلیدی درباره آلوپسی سیکاتریسیل اولیه

  1- التهابی که موجب تخریب بالج در غلاف خارجی مو شود فولیکول مو را منهدم می کند و به آلوپسی سیکاتریسیل منجر می شود.

  2- آلوپسی سیکاتریسیل اولیه بیماری التهابی با علت ناشناخته است که منجر به ریزش موی غیرقابل برگشت می شود.

  3- آلوپسی سیکاتریسیل در پوست سر پیشروی می کند و در نهایت خاموش می شود. سرعت گسترش بیماری و نقطه پایان آن بسیار متغیر و غیرقابل پیش بینی است.

  4- در درمان آلوپسی سیکاتریسیل دارو های مختلف به صورت تجربی تجویز می شود و مطالعات بالینی معتبری در این زمینه وجود ندارد.

  کاشت موی طبیعی در آلوپسی سیکاتریسیل اولیه

  در آلوپسی سیکاتریسیل اولیه بعد از غیرفعال شدن روند بیماری و درصورت وجود بانک موی مفید در پشت سر می توان اقدام به کاشت مو کرد. اکثر بیماران از کاشت مو حتی با تراکم کم خیلی احساس رضایت می کنند. اصول کلی کاشت مو در ناحیه اسکار مانند کاشت مو در افراد سالم است و تنها تغییرات کوچکی اعمال می شود. دو نکته مهم درباره کاشت مو در آلوپسی سیکاتریسیل وجود دارد:

  1- احتمال عود آلوپسی در اثر کاشت مو وجود دارد. به همین جهت لازم است قبل از کاشت مو بیوپسی از پوست سر برداشته شود تا از خاموش شدن کامل بیماری مطمئن شویم. بهتر است یک سال از اتمام فعالیت بیماری گذشته باشد.

  2- قبل از عمل باید مفصل با بیمار صحبت کرد و او را در جریان جزییات کار قرار داد. معمولا بدلیل کافی نبودن خون رسانی و اکسیژن رسانی در ناحیه طاسی میزان موفقیت کاشت مو در آلوپسی سیکاتریسیل کمتر از افراد عادی است. جهت اطمینان بهتر است یک تست اولیه انجام شود و تعداد کمی گرافت مثلا صد گرافت در یک ناحیه کوچک مثلا به ابعاد 2- 2 سانتی متر مربع کاشته شود و نتیجه آن بعد از 6 ماه تا یک سال دیده شود و در صورت موفقیت آمیز بودن کل ناحیه طاسی کاشته شود. بهتر است در جلسه اول موها خیلی پرپشت کاشته نشود (مثلا 10- 20 گرافت در هر سانتی متر مربع) و در جلسه بعدی تراکم را زیادتر کرد. بهتر است فاصله دو جلسه کاشت مو 8 ماه تا یک سال باشد. برای افزایش خون رسانی به پوست سر می توان مدت کوتاهی از محلول ماینوکسیدیل یا قرص پنتوکسی فیلین استفاده کرد.

content
درباره ما
مقالات دکتر تورج مکرمی
علل ريزش مو
ریزش موی سکه ای
درمان طبي ريزش مو
توصیه های قبل از کاشت مو
توصیه های بعد از کاشت مو
کاشت موی طبیعی
کاشت مو به روش ترکیبی
کاشت مو به روش جراحی FUT
کاشت مو به روش FUE) FIT)
کاشت ریش و سبیل
کاشت مو در خانم ها
کاشت ابرو
هزینه کاشت مو
کتاب کاشت مو
تصاوير بيماران کاشت مو 1
تصاوير بيماران کاشت مو 2
سوالات متداول
فیلم کاشت موی طبیعی
بیماریهای پوست و مو
ليپوساكشن
تزریق چربی
سايت هاي مرتبط
تماس با ما
.کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو می باشد