smc-europe

هشدار قانونی مقالات دکتر تورج مکرمی تماس با ما در باره ما
   231:بازديد کننده شماره  
    سرطان پوست - بهترین متخصص پوست ومو ، بهترین کلینیک تخصصی پوست ومو ، جدیدترین روش درمان سرطان پوست ، انواع سرطان پوست ، بدترین نوع سرطان پوست ،دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو  

 

سرطان پوست

  BCC- سرطان سلول های پایه ای

  سرطان پوست اولین و شایع ترین سرطان در ایران و جهان است. سرطان پوست در کشورهای غربی که مردم پوست سفید و روشن و چشمان آبی یا سبز دارند نسبت به کشورهای آسیایی که پوست تیره تری دارند از شیوع بیشتری برخوردار است. در بین سرطان های پوستی سرطان سلول های پایه ای( BCC)شایع ترین است.شیوع سرطان سلول های پایه ای در دنیا در حال افزایش است. بیشترین میزان بروز BCCدر استرالیا مشاهده می شود. BCC در نژاد سیاه هم دیده می شود ولی شیوع آن در مقایسه با نژاد سفید بسیار کمتر است.

  BCC اولین بار توسط Jacobدرسال 1827 با عنوان زخم خورنده شرح داده شد. در مورد منشا این تومور پوستی بحث های متفاوتی وجوددارد.سلول های این نوع تومور از نظر شکل ظاهری به سلول های پایه ای پوست شباهت دارند ولی شواهد نشان می دهد که تومور از سلول های پایه ای فولیکول های مو منشا می گیرد.

  شیوع این نوع تومور با افزایش سن بالا می رود ولی در افراد میانسال و حتی جوان هم در حال افزایش است. BCC در مردان شایع تر از زنان است ولی در سال های اخیر در زنان نیز افزایش نشان می دهد.

  اگر کسی یک بار دچار BCCشود شانس بروز مجدد آن در نقاط دیگر پوست خیلی زیاداست. کسی که سابقه ابتلابه BCC در اعضای خانواده خود را دارد نیز مستعد BCCاست.

  علل بروز BCC

  تنها عامل مهم در ایجاد سرطان سلول های پایه ای پوست تابش نور آفتاب (اشعه ماورابنفش)است ،به همین جهت بیشتر موارد BCC در سرو گردن دیده می شود. کشیدن سیگار و یا رژیم غذایی در بروز BCCنقشی ندارد.

  کسانی که در گذشته خیلی در معرض نور خورشید نبوده اند ولی چندین بار دچار آفتاب سوختگی شدید شده اند مثلا در کودکی و نوجوانی پوستشان در اثر آفتاب سوختگی شدید تاول زده است در خطر بروز BCC هستند. نکته عجیب این است که سرطان سلول های پایه ای BCCدر پشت دست ها که غالبا درمعرض نور آفتاب قراردارندشایع نیست.دراین ناحیه سرطان سلول های سنگفرشیSCCبه مراتب شایع تراز BCC است.

  استفاده از دستگاه سولاریوم (حاوی لامپ های پرتو فرابنفش ) برای برنزه شدن، خطر ابتلا بهBCC را 1.5 برابر افزایش می دهد.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  برنزه کردن با دستگاه سولاریوم خطر سرطان پوست دارد

  در قدیم که داروهای ضدقارچ وجود نداشت ، برای درمان کچلی سر کودکان پرتودرمانی با اشعه ایکس انجام می شد. متاسفانه این افرد در سن بالا دچار سرطان سلول های پایه ای آن هم به تعداد زیاد و در اندازه های مختلف در پوست سر و صورت می شوند.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  تومور لبه پلک فوقانی در بیماری که سابقه پرتودرمانی دارد

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  تومور پشت سر در بیماری که سابقه پرتودرمانی دارد

  تماس با آرسنیک از طریق آب چاه ، معادن ، داروهای حاوی آرسنیک و حشره کش ها نیز افراد را مستعد بروز BCC می کند.

  بیمارانی که ضعف سیستم ایمنی دارندمثلا بیمارانی که پیوند کلیه شده اند و داروهای تضعیف کننده ایمنی مصرف می کنند10 برابر بیشتر از افراد عادی در معرض ابتلا به BCC هستند.

  کودکانی که یک نوع خال مادرزادی بنام نوس سباسه دارند احتمال دارد بعد از سن بلوغ دچار BCC پوست سر شوندکه معمولا سیر خوش خیم دارد.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  این نوع خال مادرزادی (نوس سباسه) در آینده سرطانی می شود

  در سندرم نادری بنام سندرم گورلین (Gorlin ) بیمار در سنین جوانی گرفتار تعداد زیادی از تومورهای پوستی از نوع BCC می شود. این سندرم ارثی است(اتوزومال غالب) و با اختلالات تکاملی متعددی همراه است.

  علائم بالینی BCC

  BCC ممکن است هر ناحیه ای از پوست را گرفتار سازد ولی 80% موارد در نواحی سر و گردن (از این میان 30%در ناحیه بینی است) و20% درصد موارد در تنه و اندام ها مشاهده می شود.

  BCC اشکال مختلفی دارد. شایع ترین تظاهر بالینی BCC فرم ندولر است. این تومور پوستی به صورت خال گنبدی شکل ظاهر می شود که در سطح آن مویرگ دیده می شود و حاشیه آن برجستگی مروارید مانند دارد. ممکن است تومور زخمی گردد و دلمه ببندد.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  شکل معمول BCC

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  BCC پلک

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  نمای BCC در زیر میکروسکوپ-به مویرگ ها توجه فرمایید

  ممکن است تومور هم رنگ پوست باشد یا شبیه ملانوم (سرطان کشنده پوست ) به رنگ سیاه دیده شود. بیشتر تومورهای سیاه رنگ در بیمارانی مشاهده می شود که قبلا به منظور درمان کچلی سر پرتودرمانی شده اند.

  ممکن است BCCبر روی نواحی پوشیده بدن مانند تنه یا اندام ها به صورت پلاک قرمز رنگ و پوسته دار و کمی برجسته دیده شود و با اگزما یا بیماری پسوریازیس اشتباه شود(BCCسطحی).

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  BCC سطحی در ناحیه تنه شبیه اگزما دیده می شود

  سیر بالینی BCC

  این نوع تومور پوستی به آهستگی بزرگ تر می شود (نیم سانتی متر در 1-2 سال).معمولا درد یا خارش ندارد. ممکن است زخمی شده و در اثر تماس اتفاقی با دست خونریزی کند. معمولا بیمار زخم را می کند ولی بعد از مدتی متوجه رشد مجددآن می شود. این اتفاق بارها تکرار می شود و ضایعه خوب نمی شود و بیمار ناچار می شود به متخصص پوست و مو مراجعه کند. به طور کلی هر زخمی که طی مدت 3-2 ماه با درمان های معمول بهبود نیابد، بایستی از نظر سرطان پوست بررسی گردد.

  گرچه BCC سرطان پوست محسوب می شود ولی دارای تهاجم موضعی است و به ندرت متاستاز می دهد و به ندرت کشنده است. البته اگر ضایعه به موقع با جراحی برداشته نشود ، رشد کرده ،عمیق تر شده ، وارد بافت چربی زیرجلدی شده و حتی به استخوان زیرین یا به بافت های اطراف نفوذ کرده و خوردگی یا تخریب زیادی ایجاد کند. برخی از این تومورها نیازمند برش وسیع جراحی بوده و در نتیجه منجر به بد شکلی می شوند.

  شیوع متاستاز BCCبسیار نادر و کمتر از یک در هزار مورد است. متاستاز معمولا در تومورهای بزرگ ناحیه سر و گردن روی می دهد.بیشتر از همه غدد لنفاوی منطقه در گیر می شود ولی ممکن است از راه خون به ریه ها ،استخوان ،پوست و کبد نیز سرایت کند. اگر متاستاز اتفاق بیفتد 80%بیماران ظرف 1 سال تلف می شوند.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  BCCبزرگ به شکل زخم وسیع و خورنده در پیشانی

  درمانBCC

  خوشبختانه به علت قابل مشاهده بودن پوست، سرطان سلول پایه ای به آسانی تشخیص داده می شود و بیشترین موفقیت درمان را در بین سرطان ها دارد. چندین روش موثر برای درمان BCC وجوددارد. برداشتن کل تومور با روش جراحی بهترین روش درمانی است. البته باید چند میلیمتر از پوست اطراف تومور هم برداشته شود. جراحی با روش موز Mohs درمان طلایی برای تومورهای بزرگ یا عودکننده به ویژه در نقاط حساس مانند اطراف چشم ها می باشد. این روش اجازه برداشت کامل تومور با حفظ حداکثری از پوست سالم و کمترین خطر عود (کمتر از 1% طی 5 سال) را می دهد. در ضایعات کوچک می توان از روش های تخریبی مانند کرایو یا کوتر استفاده کرد.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  از تکنیک جراحی Mohsبرای برداشتنBCC گوشه چشم استفاده شده است

  در برخی موارد با نظر متخصصین پوست از پرتودرمانی هم برای ریشه کنی BCC استفاده می شود. فوتودینامیک تراپی نبز روش نسبتا جدیدی است که در درمان BCCدر تنه مورد استفاده قرار می گیرد.

  در بیمارانی که تومور کوچک و سطحی دارند و به هر دلیل تمایلی به جراحی نداشته باشند با نظر متخصص پوست و مو می توان از کرم های خاص مانند کرم Imiquimod که خاصیت ضد تومور دارد به عنوان شیمی درمانی موضعی استفاده کرد.

content
درباره ما
مقالات دکتر تورج مکرمی
علل ريزش مو
ریزش موی سکه ای
درمان طبي ريزش مو
توصیه های قبل از کاشت مو
توصیه های بعد از کاشت مو
کاشت موی طبیعی
کاشت مو به روش ترکیبی
کاشت مو به روش جراحی FUT
کاشت مو به روش FUE) FIT)
کاشت ریش و سبیل
کاشت مو در خانم ها
کاشت ابرو
هزینه کاشت مو
کتاب کاشت مو
تصاوير بيماران کاشت مو 1
تصاوير بيماران کاشت مو 2
سوالات متداول
فیلم کاشت موی طبیعی
بیماریهای پوست و مو
ليپوساكشن
تزریق چربی
سايت هاي مرتبط
تماس با ما
.کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو می باشد