273584:بازديد کننده شماره  
smc-europe
« هشدار قانونی « صفحه اصلی « تماس با ما « در باره ما
    کاشت مو به روش غیر جراحی (FUE)FIT- دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو  

 

کاشت مو به روش غیر جراحیFUE) FIT)

  کاشت مو با روش غیر جراحی FIT از سال 1381(2002میلادی) مورد استقبال پزشکان و بیماران قرار گرفته است. در این روش تحت بیحسی موضعی فولیکول ها ی مو یک به یک از پوست سرخارج می شود. این کارتوسط سوزن های ظریف بنام پانچ انجام می شود و لازم نیست پوست برش داده شود. گفتنی است در زیر پوست به هر فولیکول مو ماهیچه باریکی متصل است بنام arrector muscle که محکم ترین نقطه اتصال فولیکول با درم است و با بریده شدن این عضله توسط پانچ فولیکول مو آزاد شده و با پنس خارج می شود.

  چرا مردم از کاشت مو با روش غیرجراحی FIT استقبال می کنند؟

  در همه جای دنیا مردم دوست دارند کارهای زیبایی از جمله کاشت مو را بدون برش جراحی یا با حداقل آسیب انجام دهند . مزیت های اصلی کاشت مو به روش غیر جراحی FIT عبارتند از: درد یا سوزش اندک بعد از عمل ، بهبود سریع محل برداشت موها از پشت سر و فقدان اسکار یا خط عمل.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو-اشکال سوزن های روش غیر جراحی

  پانچ های FIT سوزن های بسیارباریک هستند (حداکثر 1.2 میلیمتر)

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو-پانچ یک میلی متری

  پانچ دسته دار یک میلیمتری جهت برداشت مو از ناحیه پشت سر مورد استفاده قرار می گیرد

  چرا پزشکان از کاشت مو با روش غیر جراحی FIT استقبال می کنند؟

  کاشت مو با روش غیر جراحی به اتاق عمل بزرگ ، پرسنل زیاد و تجهیزات پیچیده نیازندارد. این کار با کمک یک نفر تکنسین کاشت مو و با استفاده از پانچ دستی انجام می شود. بیمار نیز استرس جراحی ندارد. ضمنا در یک روز می توان هم زمان برای چند نفر کاشت مو انجام داد .

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو-میکروموتور

  میکروموتورسرعت برداشت موها را بیشتر می کند

  آیا می توان از روش FIT برای کاشت مو در همه افراد طاس استفاده کرد؟

  کاشت مو با روش غیرجراحی در همه افراد موفقیت آمیزنیست. در یک مطالعه برروی دویست نفر در 25% ازافراد کیفیت گرفت ها عالی و در %35 از افراد کیفیت گرفت ها خوب بود. یعنی جمعا 60 % افراد کاندید مناسبی برای FITبودند . در40% از بیماران ریشه موها حین خارج کردن گرفت ها با پانچ آسیب می بیند و طبیعتا کاشت گرفت های آسیب دیده نتیجه رضایت بخش و قابل قبولی ندارد.

  چرا ریشه موهای بعضی از افراد با ورود پانچ به درون پوست سرقطع می شود؟

  قطع شدن ریشه موها با پانچ علل مختلفی دارد:

  1- در افرادی که ریشه موها بلند و عمیق است احتمال دارد با فشار پانچ فولیکول ها قطع شود.

  2- ممکن است ریشه موها از یکدیگر فاصله داشته باشد و موازی نباشند در نتیجه لبه تیز پانچ یک یا دو ریشه را قطع می کند.

  3- گاهی پوست سر چنان سفت است که نمی توان با پانچ آن را برش داد و اگراین کار با فشار انجام گیرد ،فولیکول های مو صدمه می بیند.

  4- ممکن است انتهای ریشه موها محکم به بافت های زیرین پوست چسبیده باشد(به خصوص موهای بالای گردن ونواحی گیجگاهی) و پیاز موهاحین بیرون کشیدن با پنس کنده شود .

  5- در صورت استفاده از میکروموتور یا دستگاه سیفر به خاطر چرخش سریع پانچ در یک جهت ممکن است ریشه ها موها آسیب ببیند.

  آیا پانچ خاصی وجود دارد که میزان آسیب دیدگی ریشه ها را کاهش دهد؟

  در ده سال گذشته تلاش های زیادی توسط متخصصین پوست و مو و شرکت های تجهیزات پزشکی انجام شده است تا با تعبیه پانچ های جدید تا حد ممکن فولیکول های مو را سالم از پوست سر بیرون آورند. یکی از نکات مورد توجه تیزی لبه پانچ بوده است. مثلا در برخی از بیماران با استفاده هم زمان از پانچ تیز و پانچ کند می توان تا حدودی میزان قطع ریشه موها را کاهش داد.

  قطر پانچ هم در میزان قطع شدن ریشه موها حائز اهمیت است.پانچ های خیلی ریز مثلا 0.7میلیمتر یا خیلی درشت مثلا 2 میلیمتر ریشه موها را بیشتر قطع می کند. در افرادی که موهای سر ضخیم دارند بهتر است از پانچ های 1 یا 1.2 میلیمتر استفاده شود ولی استفاده از پانچ های 2 میلیمتری باعث تخریب فولیکول ها ی مجاور و اسکارهای دایره ای سفید می شود. تراکم موها در گرافت ها به سایز پانچ مورد استفاده بستگی دارد. به طور متوسط با پانچ 1 میلیمتری تراکم موهابیش از 2.5 و با پانچ 0.7 میلیمتری تقریبا 2.1 است.

  FIT با پانچ دستی انجام می شود یا با دستگاه ؟ کیفیت FIT با پانچ دستی بهتر است یا با دستگاه سیفر؟

  در روش غیر جراحی FIT برای برداشت مو ها از پشت سر از پانچ دستی ، دستگاه میکروموتور یا دستگاه نیمه اتوماتیک سیفر (SAFER) استفاده می شود. تجربه دکتر مکرمی نشان می دهد که کیفیت FIT با پانچ دستی خیلی بهتراز FIT با دستگاه های موجود است. توجه داشته باشید استفاده از دستگاه سرعت عمل را بالا می برد و آسان تر است ولی به ریشه موها آسیب می زند و کیفیت عمل را پایین می آورد.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  دستگاه SAFER

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو-کاشت مو به روش غیر جراحی کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو- کاشت مو به روش غیر جراحیFIT

  قبل و بعد از کاشت مو با روش غیر جراحی

  چرا در بعضی از کلینیک ها از روش FIT برای همه بیماران استفاده می شود؟

  بهترین توصیه من به عنوان متخصص پوست و مو که سال ها در زمینه کاشت مو فعالیت می کنم این است که متقاضیان کاشت مو به مراکزی مراجعه کنند که هر دو روش کاشت مو را انجام می دهند. به این ترتیب اگردر آزمون اولیه مشخص شود که بیمار کاندید مناسبی برای FIT است ادامه دادن عمل اشکالی ندارد ولی اگرمشخص شود بیمار کاندید مناسبی برای FIT نیست ادامه دادن عمل تنها فولیکول های ارزشمند را تخریب می کند. در این موارد می توان از روش جراحی FUT یا ترکیبی ازدو روش استفاده کرد .

  اگر بیمار کاندید مناسبی برای FIT باشد حداکثرچه تعداد گرافت یا تارمو از پشت سر می توان برداشت؟

  ناحیه اهدا کننده مو (بانک مو ) در FIT همان ناحیه دائمی در روش جراحی است. تعداد گرفت ها نیز تقریبا معادل روش جراحی است .البته برداشت موها باید با حساب و کتاب انجام شود. برداشت زیاده از حد دو مشکل ایجاد می کند. اولا باعث می شود حجم موهای دور سر خیلی کم شود به نحوی که پوست سر دیده می شود که قطعا نمای زیبایی ندارد. ثانیا موهای برداشت شده از نواحی نامناسب مانند پشت گردن یا فرق سر دائمی نیستند و می ریزند.

  درافرادی که بانک موی خوبی دارند حداکثر1500-2500 گرفت (6-4 هزار تار مو ) از پشت سر قابل برداشت است.در صورتی که فرد به تعداد موی بیشتری نیاز داشته باشد می توان پس از چند ماه با در نظر گرفتن حجم موهای باقیمانده در پشت سرعمل را تکرار کرد.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو-زخمهای پشت سر در روز عملکلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو-زخمهای پشت سر بعد از یک هفته

  محل برداشت فولیکول ها از پشت سر یک هفته پس از FIT کاملا بهبود می یابد

  آیا پیوند موی بدن به سر BHT امکان پذیر است؟

  بعضی ها تصور می کنند از موهای بدن (ریش ، سینه ، زیر بغل ، ناحیه تناسلی ) هم می توان برای کاشت مو استفاده کرد. متاسفانه این فکر واقعیت ندارد. موهای بدن با روش FIT قابل برداشت است ولی نتایج عمل ها نشان می دهد که آنها بهیچوجه جايگزين مناسبي براي موهاي سر نيستند. موهای بدن روی سر رشد کافی ندارند و چون نازک و کوتاهند نمای طبیعی ندارند و برای پر کردن سر مناسب نیستند

  یکی از کاربردهای تحسین برانگیز FIT چیست؟

  درFIT گرفت های 3تارمویی و 4 تارمویی بسیار باریک و ظریف هستند (تقریبا هم اندازه گرفت های حاوی یک تار مو ) به همین جهت طاسی های کوچک مانند عقب رفتگی خط رویش مو یا طاسی فرق سر Vertex را می توان با تراکم عالی (در حد تراکم موهای طبیعی) کاشت ،به نحوی که پوست سر دیده نمی شود. در کاشت گرفت های FIT پدیده مزاحم Popping وجود ندارد یعنی حین کاشت یک گرفت موهای اطراف بیرون نمی زند و باعث دوباره کاری و خستگی دستیارو فشار مضاعف به گرفت هانمی شود .

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو-گرفت های روش غیر جراحی FIT

  در روش FIT گرفت های حاوی 3 یا 4 تار مو بسیار ظریف هستند

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو-کاشت مو به روش غیر جراحی کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو- کاشت مو به روش غیر جراحیFIT

  قبل و بعد از کاشت مو

  آیا همه افرادی که موهای صاف وضخیم دارند کاندید ایده آل برای FIT هستند؟

  با معاینه پوست و موی سر نمی توان با قطعیت تشخیص داد کدام بیمار مورد مناسبی برای FIT می باشد. هرچند ایرانی ها که موهای صاف و ضخیم دارند بهتر از اروپایی ها که موهای نازک یا مجعد دارند به FIT جواب می دهند ولی جنس پوست هم مهم است و ممکن است قطع ریشه موها در موهای ضخیم هم اتفاق بیافتد بنابراین مولف پیش از FIT یک آزمون اولیه برای همه افراد انجام می دهد. مثلا 20 گرفت از پشت سر،20 گرفت از گیجگاه راست و 20 گرفت از گیجگاه چپ برداشت شده و کیفیت گرفت ها ارزیابی می شود.این کارتنها یک ربع طول طول می کشد . طبعا در صورت سالم بودن اکثریت گرفت ها می توان عمل را ادامه داد و گرفت های بیشتری برداشت کرد .

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو-قبل ازتست

  قبل از FIT صد گرفت بعنوان نمونه برداشت می شود تا کیفیت فولیکول های مو ارزیابی شود

  آیا کاشت گرفت های FIT با کاشت گرفت های FUT فرق دارد؟

  کاشت فولیکول های مو چه در روش جراحی و چه در روش غیر جراحی به مهارت و دقت زیادی نیاز دارد. کاشت گرفت های FIT به مهارت و دقت مضاعف نیاز دارد و نباید به دستیار تازه کار سپرده شود. گرفت های FIT فاقد چربی محافظ دور ریشه موها هستند و بسیار شکننده و آسیب پذیرند. به همین جهت لازم است با ملایمت و بدون فشار پنس کاشته شوند. کوچکترین فشارحین برداشت یا کاشت این گرفت ها مستقیما به ریشه موها منتقل شده و موجب له شدن یا تخریب آن ها می شود. جلوگیری از خشک شدن گرفت ها و خنک نگه داشتن محلول نگهدارنده نیز در زنده ماندن گرفت های FITاهمیت زیادی دارد.خوشبختانه در کاشت گرفت های FIT پدیده مزاحم Popping اتفاق نمی افتد.

  کاشت مو با روش غیر جراحی FIT چند ساعت طول می کشد؟

  بستگی به تعداد گرفت های مورد نیازو سرعت عمل پزشک دارد. معمولا ظرف 5 ساعت 1000-2000 گرفت برداشته و کاشته می شود (Quick FIT) و در صورت نیاز به گرفت های بیشتر لازم است بیمار روز دوم نیزمراجعه کند.در بعضی از مراکز سرعت کار بسیار پایین است مثلا روزی 200-300 گرفت برداشته می شود درنتیجه لازم است بیمار 6 یا 7 روز مراجعه داشته باشد!.

  امتیازهای روش FUE یا FITدر مقایسه با روش جراحی FUT عبارتنداز:

  1- آسیب کمتری به عروق و اعصاب پوست سر وارد می شود درنتیجه بیمار بعد از عمل درد و ناراحتی چندانی ندارد.

  2- خط اسکار در پشت سر ایجاد نمی شود بلکه اسکارهای نقطه ای لابلای موها ایجاد می شود که با مختصری بلند شدن موها در زیر موهای پشت سر کاملا مخفی می شوند و قابل دید نیستند.

  3- زخم های کوچک پشت سر سریع تر از برش جراحی درFUT ترمیم شده و دوره نقاهت بیمار کوتاه تراست. البته باید مثل FUT تا دو هفته مراقب موهای کاشته شده بود.

  4- نیازی به بخیه زدن و بخیه کشیدن نیست.

  5- انتقال موهای بدن به سر با روش FITجنبه تئوری دارد تا عملی. درحال حاضر بهترین محل برداشت مو پشت سر فرد است.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو-زخمهای پشت سر بعد از یک هفتهکلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو-زخمهای پشت سر در روز عمل

  محل برداشت موها از پشت سر یک سال بعد از FIT، همانطور که ملاحظه می کنید خط اسکار در پشت سر ایجاد نمی شود بلکه اسکارهای نقطه ای لابلای موها ایجاد می شود که با مختصری بلند شدن موها در زیر موهای پشت سر کاملا مخفی می شوند و قابل دید نیستند

  معایب روش FUE یا FITعبارتند از:

  1-این روش برای همه قابل استفاده نیست.

  2- تعداد موهایی که در یک جلسه کاشته می شود کمتر از روش FUT یا ترکیبی است.

  3-برای انجام FIT کل موهای سر باید از ته تراشیده شود. (بلندی موها حداکثر یک یا دو میلیمتر باشد).

  تذکر مهم :

  در طاسی های وسیع توصیه می کنم بیماران هم زمان از هر دو روش (روش ترکیبی ) استفاده کنند و از مزایای هر دو بهره مند شوند . با انجام دادن FUT+FIT تعداد گرفت های برداشته شده طی 2 روز متوالی به حداکثر می رسد(روش طلایی).

content
درباره ما »
مقالات دکتر تورج مکرمی »
علل ريزش مو »
درمان طبي ريزش مو »
سلولهای بنیادی در کشت مو »
توصیه های قبل از کاشت مو »
توصیه های بعد از کاشت مو »
کاشت موی طبیعی »
کاشت مو به روش ترکیبی»
کاشت مو به روش FUT »
کاشت مو به روش FIT »
کاشت ریش وسبیل »
کاشت مو در خانمها »
هزینه کاشت مو »
کتاب کاشت مو »
تصاوير بيماران کاشت مو »
سئوالات متداول »
لیزر درمانی »
فیلم کاشت موی طبیعی »
بیماریهای پوست ومو »
ليپوساكشن »
سايتهاي مرتبط »
تماس با ما »
.کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر تورج مکرمی می باشد