smc-europe

هشدار قانونی مقالات دکتر تورج مکرمی تماس با ما در باره ما
   231:بازديد کننده شماره  
   کچلی سرو درمان ، بهترین متخصص پوست ومو در ایران تهران ، بهترین کلینیک تخصصی پوست ومو- دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو  

 

کچلی سر

  کچلی سر شایع ترین عفونت قارچی در دوران کودکی (به ویژه 3-7 سالگی ) است.کچلی سر بعد از بلوغ از شیوع کمتری برخوردار است که احتمالا ناشی از مقادیر بالای اسیدهای چرب در چربی پوست سر افراد بالغ است.

  کچلی سر در نقاط مختلف دنیا دیده می شود و نوع قارچ بیماری زا از مکانی به مکان دیگر متفاوت است. قارچ هایی که سبب کچلی سر می شوند شامل سه فرم انسانی ، حیوانی (سگ و گربه) و خاکی هستند. کچلی های ناشی از قارچ های انسانی بیشتر به صورت همه گیر یا اپیدمیک دیده می شوند در حالی که قارچ های حیوانی و خاکی بیشتر موردی می باشند. ساختمان قارچ های سر از رشته های باریکی تشکیل شده است که به شکل بندبند هستند. این رشته ها به یکدیگر متصل شده توده ای به نام میسیلیوم را تشکیل می دهند. تولید مثل این نوع قارچ ها توسط اسپور انجام می شود.

  انواع کچلی سر

  کچلی سر انواع گوناگونی دارد. این بیماری براساس نوع قارچ بیماری زا (میکروسپوریک یا تریکوفیتیک) و محل نفوذ اسپورهای بیماریزا شامل اندوتریکس (داخل ساقه مو) و اکتوتریکس (خارج ساقه مو) تقسیم بندی می شود. ممکن است کچلی سر با التهاب همراه باشد یا کاملا غیر التهابی باشد.

  کچلی ساده

  در کچلی های ساده ، موهای سر سست شده و به صورت نواحی گرد یا بیضی با حدود مشخص می ریزد در ناحیه طاسی پوسته ریزی (مانند شوره ) هم دیده می شود. در واقع علت ریزش موها ، شکسته شدن آن ها در سطح پوست سر است. کچلی سر مسری است و می تواند چند نفر از خواهر برادرها یا تعداد زیادی از دانش آموزان یک مدرسه را مبتلا کند. انتقال آلودگی از طریق صندلی ها ، کلاه ، شانه حوله و روبالشی انجام می شود.

  خوشبختانه پس از درمان مناسب این نوع کچلی ها ، موهای سر رشد کرده کاملا به وضع اولیه بازخواهند گشت و اثری از طاسی باقی نخواهد ماند. عدم درمان به موقع به جز انتشار آلودگی به اطرافیان عارضه چندانی ندارد.

  فاووس

  یک نوع کچلی شدید و مزمن است . در این نوع کچلی پوسته ها به صورت دلمه های خمیری شکل زرد رنگ با بوی نامطبوع بر روی پوست سر چسبیده است. گاهی منطقه وسیعی از موهای سر گرفتار می شود. عامل بیماری قارچی است بنام تریکوفیتون شوئن لاینی. اگر موهای آلوده را با لامپ وود ( لامپ wood اشعه فرابنفش با طول موج بلند می تاباند ) مشاهده کنیم ، فلورسانس سبز را نشان می دهد. متاسفانه اگر فاووس به موقع درمان نشود پوست و موی سر آسیب می بیند و طاسی دائمی وسیع برجای می ماند.

  کچلی التهابی

  ممکن است کچلی با التهاب همراه باشد که معمولا منشا حیوانی دارد. عامل بیماری قارچی است به نام تریکوفیتون. این کچلی در ابتدا به صورت یک توده آماسی دردناک است که به سرعت بزرگ تر و ملتهب تر شده و به شکل یک توده متورم سفت به قطر چند سانتیمتر درمی آید و از آن چرک خارج می شود.به تدریج موهای آن منطقه کاملا می ریزد. گاهی غدد لنفاوی منطقه بزرگ شده و بیمار تب می کند. اگر درمان به موقع انجام شود موها مجددا رشد خواهند کرد اما اگر درمان به موقع و درست انجام نشود فولیکول های مو از بین می روند و طاسی دائمی برجای می ماند. در درمان کچلی التهابی می توان علاوه بر داروی ضد قارچ یک دوره کوتاه از کورتیکوسترویید خوراکی استفاده نمود.

  تشخیص کچلی سر

  اقدامات تشخیصی مهم شامل برسی موهای آلوده با لامپ وود ، بررسی میکروسکوپی موهای آلوده و کشت می باشد. برای تشخیص ، موهای ناحیه کچلی را به همراه مقداری از پوسته ها برداشته و به صورت ورقه نازکی بر روی لام شیشه ای می گذاریم و در زیر میکروسکوپ مشاهده می کنیم.با برسی نحوه قرار گرفتن اسپورها نسبت به موها (درون ساقه مو یا بیرون ساقه مو) ، نوع کچلی تشخیص داده می شود. البته تشخیص دقیق نوع قارچ پس از کشت نمونه در محیط کشت اختصاصی حاصل می شود. معمولا نتیجه کشت بعد از 3-4 هفته مشخص می شود.

  درمان کچلی سر

  برای کچلی سر درمان خوراکی ضروری است . درمان های موضعی مانندکرم ها و لوسیون های ضد قارچ تنها از ریزش اسپورها و انتشار بیماری جلوگیری می کنند، لذا درمان موضعی به تنهایی موثر نیست و فقط بعنوان مکمل درمان خوراکی به کار می رود.

  مناسب ترین دارو برای تمام اشکال کچلی سر آنتی بیوتیکی به نام گریزوفولوین است. طول درمان بسته به پاسخ درمانی بیماران متفاوت است و نسبتا طولانی ( 6-12 هفته) است. در طول درمان بیمار ویزیت مجدد شده و آزمایش قارچ تکرار می شود و درمان تنها پس از آن که رشد مجدد موها رویت شد و نتیجه کشت قارچ منفی شد خاتمه می یابد. عوارض جانبی گریزوفولوین نادر است و شامل تهوع ،استفراغ ،سردرد ،دیس کرازی خونی ،فوتوتوکسیسیتی و هپاتوتوکسیسیتی است. در موارد مقاومت به گریزوفولوین یا بروز عوارض جانبی می توان به جای آن از داروهای دیگر مثل ایتراکونازول و تربینافین استفاده کرد. طول درمان با این داروها کوتاه تر است ( 4-6 هفته ).

  بهتر است بیمار هفته ای 2-3 بار از شامپوی خاص از قبیل سلنیم سولفاید 2.5% ، زینک پیریتیون یا کتوکونازول استفاده کند که به از بین بردن اسپورها کمک می کند و بهبودی بالینی تسریع می شود. کوتاه کردن یا تراشیدن موهای سر الزامی نیست.

content
درباره ما
مقالات دکتر تورج مکرمی
علل ريزش مو
ریزش موی سکه ای
درمان طبي ريزش مو
توصیه های قبل از کاشت مو
توصیه های بعد از کاشت مو
کاشت موی طبیعی
کاشت مو به روش ترکیبی
کاشت مو به روش جراحی FUT
کاشت مو به روش FUE) FIT)
کاشت ریش و سبیل
کاشت مو در خانم ها
کاشت ابرو
هزینه کاشت مو
کتاب کاشت مو
تصاوير بيماران کاشت مو 1
تصاوير بيماران کاشت مو 2
سوالات متداول
فیلم کاشت موی طبیعی
بیماریهای پوست و مو
ليپوساكشن
تزریق چربی
سايت هاي مرتبط
تماس با ما
.کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو می باشد