smc-europe

هشدار قانونی مقالات دکتر تورج مکرمی تماس با ما در باره ما
   231:بازديد کننده شماره  
    عوارض کاشت مو نکروز پوست سر - دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو  

 

عوارض کاشت مو ( نکروز پوست سر عارضه نادر کاشت مو است)

  نکروز پوست سر یکی از عوارض ناگوار عمل کاشت مو است . اگر کاشت مو توسط متخصصین پوست و مو انجام شود شانس نکروز اندک است ولی اگر این کار توسط افرادی غیر از متخصصین انجام شود خطر نکروز زیاد است. افراد غیر متخصص درباره آناتومی پوست سر و مسیر عروق پوست اطلاعات کافی ندارند و همین امر باعث می شود خطاهای گوناگون تکنیکی مرتکب شوند که نتیجه آن عوارض متعدد و از جمله نکروز پوست سر است.

  نکروز می تواند در هر نقطه از منطقه کاشته شده اتفاق بیافتد ولی معمولا در جلوی سر در خط وسط ایجاد می شود. این ناحیه کاملا در معرض دید است و فردی که به قصد زیبایی اقدام به کاشت مو کرده و انتظار اتفاق ناگواری را ندارد، با دیدن زخم بزرگ سیاه رنگ بر روی سر خود بسیار آشفته و پریشان می شود.

  به خاطر اهمیت نکروز پوست لازم است در هر فردی که برای کاشت مو مراجعه می کند احتمال بروز این عارضه را در ذهن داشته باشیم و اقدامات لازم برای پیشگیری از آن را به طور دقیق و مو به مو انجام دهیم. خوشبختانه با رعایت تکنیک های ساده ولی بسیار مهم جراحی می توان از این عارضه ناگوار به طور کامل جلوگیری کرد.

  علائم نکروز

  میزان آسیب دیدگی عروقی نوع نکروز را تعیین می کند. در نکروز خفیف فقط فولیکول های مو از بین می روند ولی پوست سر سالم باقی می ماند. در نکروز شدید یک تکه بزرگ از پوست و مو ها ی روی آن کاملا از بین می رود. در این صورت چند روز بعد از عمل کراست سیاه رنگ به بزرگی چند سانتی متر لابلای موهای کاشته شده تشکیل می شود. کراست محکم به بافت زیرین چسبیده است و چند هفته تا یک ماه طول می کشد تا جدا شود. در نهایت اسکار براق فرورفته و بدون مو در محل نکروز باقی می ماند.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  زخم عمیق پوست سر یک هفته بعد از کاشت مو در یک مرکز غیرتخصصی

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  زخم وسیع و عمیق در پوست سر چند روز بعد از کاشت مو در یک مرکز غیرتخصصی

  علت نکروز

  علت اصلی نکروز پوست در عمل کاشت مو آسیب دیدگی شدید عروق خون رسان در ناحیه میدفرونتال است. 5جفت شریان که از شریان های کاروتید جدا می شوند خون رسانی پوست سر را بر عهده دارند. بنابر این پوست سر بسیار پر عروق و غنی از پیوندهای بین شریانی است ولی جریان خون آن مرکز دوست است یعنی شاخه های بزرگ تر از عروق اصلی جدا می شوند و ناحیه مید فرونتال تنها توسط شاخه های باریک انتهایی خون رسانی می شود . در نتیجه خون رسانی این ناحیه ضعیف تر از نقاط دیگر است و بیشتر از نقاط دیگر در معرض نکروز است.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  پوست سر بسیار پرعروق و غنی از پیوندهای بین عروقی است

  چه کسانی در خطر نکروز هستند؟

  افرادی که ریسک فاکتور عروقی دارند ، از نظر خون رسانی به پوست سر در مضیقه هستند و بیش از دیگران مستعد نکروز ناشی از کاشت مو هستند. فاکتور های خطر اصلی عبارتند از دیابت (نوع 1 و 2)،کشیدن سیگار به خصوص افرادی که اصطلاحا سیگاری قهار هستند ، کاشت مو درمرحله دوم یا سوم، کاشت مو در بافت اسکار و کاشت مو درافراد مسن. افرادی که سابقه طاسی طولانی مدت دارند یا مدت ها در معرض نور آفتاب بوده اند نیز پرخطر محسوب می شوند.

  خطاهای تکنیکی رایج

  روش کاشت مو تاثیری در بروز نکروز ندارد. لازم است در هر دو روش کاشت مو (FUTیاFIT) نکات تکنیکی در مورد شکاف زدن رعایت شود. اساسا شکاف ها یا سوراخ هایی که برای کاشت گرفت ها در پوست سر ایجاد می شود خواه ناخواه به عروق پوست آسیب می زند و برحسب اینکه طول ،عمق و تراکم شکاف ها چقدر باشد میزان آسیب فرق می کند. بنابراین در مرحله شکاف زدن باید از هر اقدامی که به عروق پوست سر صدمه بیشتری وارد می کند اجتناب کرد مثلا هرچه تیغ مورد استفاده نازک تر و تیزتر باشد پوست و عروق آن کمتر صدمه می خورند.

  طول شکاف ها

  هرچه شکاف ها ریزتر باشد احتمال نکروز کمتر است. اگر در ناحیه مید فرونتال شکا ف های بزرگ با تراکم زیاد ایجاد شود خطر نکروز افزایش می یابد. گرچه از لحاظ کاسمتیک بهتر است تراکم گرفت ها در ناحیه مید فرونتال زیاد باشد ولی شکاف ها باید تا حد امکان ) البته متناسب با اندازه گرفت ها ) کوچک باشند تا آسیب کمتری به عروق پوست وارد شود. مثلا اگر در یک سانتیمتر از پوست سر، 40 شکاف با سرسوزن 18 ایجاد شود احتمال نکروز بیشتر از حالتی است که همان تعداد شکاف با سرسوزن 19 ایجاد شود.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  مقایسه سایز سرسوزن ها-باید از کوچک ترین سایز ممکن استفاده شود

  تراکم شکاف ها

  هرچه تراکم شکاف ها بیشتر باشد احتمال نکروز بیشتر است. بهتر است برای فردی که چندین ریسک فاکتور دارد مثلا فرد میانسال دیابتی که قبلا یک مرحله کاشت مو انجام داده ،در مرحله دوم کاشت مو شکاف های ریز و سطحی با تراکم کمتر زده شود.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  نمای شماتیک تراکم شکاف ها در پوست سر

  عمق شکاف ها

  هرچه شکاف ها عمیق تر شود احتمال نکروز بیشتر است. عروق اسکالپ از سطح گالئا (گالئا لایه سوم اسکالپ است و فاشیای عضله اکسیپیتوفرونتالیس محسوب می شود ) درست در زیر چربی زیر جلدی یعنی در مجاورت بالب فولیکول ها ی مو عبور می کنند، بنابر این اگر عمق شکاف ها از طول فولیکول های موی فرد کمترباشد به عروق اصلی آسیب کمتری می رسد.

  تزریق محلول توموسنت به زیر پوست ، عروق پوستی را از تیررس تیغ دور می کند و درجلوگیری از نکروز بسیار موثر است. معمولا مرحله شکاف زدن نیم ساعت تا یک ساعت طول می کشد بنابراین محلول توموسنت اولیه جذب می شود و لازم است چندین بار تکرار شود.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  نمایی از اسکالپ-عروق مابین چربی زیرجلدی و فاشیا قراردارند

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  طول تیغ متناسب با طول فولیکول تعیین می شود

  جهت شکاف ها

  در عمل کاشت مو به طور معمول شکاف ها را به دو صورت افقی(کرونال) یا عمودی (ساجیتال) ایجاد می کنیم. به نظر نویسنده جهت شکاف ها تاثیری در رویش موها و یا نکروز پوست سر ندارد. تنها نکته مهم این است که زاویه شکاف ها (30- 45درجه) رعایت شود .

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  غلظت اپی نفرین

  با تزریق اپی نفرین در ناحیه زیر جلدی خونریزی حین شکاف زدن کمتر می شود و شکاف زدن و کاشت گرفت ها راحت تر انجام می شود. به همین دلیل افراد غیر متخصص تمایل دارند از اپی نفرین با دوز بالاتر از حد مجاز استفاده کنند. غلظت زیاد اپی نفرین و ایسکمی ناشی از آن علاوه بر نکروزپوست موجب کاهش سوروایوال گرفت ها ، تاخیر در التیام زخم ، تلوژن افلوویوم و عفونت شود.

  درمان نکروز

  درمان نکروز پوست سر در درجه اول اطمینان دادن به بیمار است. باید به بیمار اطمینان خاطر داد که زخم ایجاد شده ظرف چند هفته بهبود می یابد و می توان در آینده روی آن کاشت مو انجام داد. دبریدمان زخم و پانسمان مرطوب برای بهبود سریع تر زخم مفید است. توصیه می شود لبه های زخم دبرید شود تا روند اپی تلیالیزه شدن تسریع شود. چند ماه بعد از بهبود کامل زخم می توان به صورت فاصله دار و با احتیاط در اسکار کاشت مو انجام داد. اگر اسکار وسیع و غیر قابل کاشت باشد نیاز است با جراح پلاستیک برای برداشتن آن مشورت شود. متاسفانه همه موارد اسکار قابل اصلاح نیست و ممکن است این عارضه مادام العمر بر روی سر باقی بماند.

content
درباره ما
مقالات دکتر تورج مکرمی
علل ريزش مو
ریزش موی سکه ای
درمان طبي ريزش مو
توصیه های قبل از کاشت مو
توصیه های بعد از کاشت مو
کاشت موی طبیعی
کاشت مو به روش ترکیبی
کاشت مو به روش جراحی FUT
کاشت مو به روش FUE) FIT)
کاشت ریش و سبیل
کاشت مو در خانم ها
کاشت ابرو
هزینه کاشت مو
کتاب کاشت مو
تصاوير بيماران کاشت مو 1
تصاوير بيماران کاشت مو 2
سوالات متداول
فیلم کاشت موی طبیعی
بیماریهای پوست و مو
ليپوساكشن
تزریق چربی
سايت هاي مرتبط
تماس با ما
.کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو می باشد