smc-europe

هشدار قانونی مقالات دکتر تورج مکرمی تماس با ما در باره ما
   231:بازديد کننده شماره  
   بیماری های پوست - دکترتورج مکرمی متخصص پوست ومو  

 

بیماریهای پوست دست در مشاغل مختلف

  اگزمای دست

  یکی از شایع ترین بیماری های پوستی شغلی درماتیت تماسی است که با نام اگزما ی دست خانم های خانه دار معروف است. ممكن است زنان قبل از ازدواج سابقه هيچ گونه اگزماي پوستي نداشته باشند اما پس از ازدواج و بچه دار شدن به دليل افزايش تماس با مواد شوينده دچار اگزماي پوستي شوند.این بیماری با خارش و قرمزی پوست ،احساس خشکی ،ترک های پوستی و نهایتا ناتوانی در استفاده از دست ها مشخص می شود.ممکن است تاول های ریز خارش داردر حاشیه انگشتان ایجاد شود. حتی احتمال عفونت هم وجود دارد.

  به طور کلی دو نوع درماتیت وجود دارد. تحریکی و آلرژیک. درماتیت آلرژیک کمتراز درماتیت تحریکی رایج است و فقط در افرادی دیده می شود که سیستم ایمنی بدن شان به ماده خاصی حساسیت پیدا کند مانند افرادی که به فلزات و بدلیجات فلزی حساسیت نشان می‌دهند. در اگزمای آلرژیک، سیستم ایمنی فرد دخیل است و اگزما در هر ناحیه‌ای از پوست ایجاد می شود و فقط مربوط به ناحیه تماس نیست. در این بیماری، فرد نسبت به یک ماده به‌خصوص، دچار آلرژی می‌شود. این آلرژی سال‌ها طول می‌کشد تا به وجود بیاید، یعنی شخص سالیان سال با ماده‌ای که نسبت به آن حساسیت دارد، کار کرده و مشکلی هم نداشته است، اما به یکباره سیستم ایمنی بدن او به حساسیت کامل می‌رسد و نسبت به آن ماده واکنش نشان می‌دهد. از این به بعد، هر بار که فرد با آن ماده ی خاص سروکار داشته باشد و با آن تماس پیدا کند، دچار اگزما می‌شود.

  درماتیت تحریکی در نتیجه تماس پوست با یک ماده شیمیایی محرک به وجود می آید بدون این که سیستم ایمنی بدن حساس شود.مواد شیمیایی تحریک کننده اگر به اندازه کافی غلیظ باشند و به مدت کافی در تماس با پوست دست قرار بگیرند حساسیت پوستی ایجاد خواهند کرد.

  ممکن است مواد شیمیایی ملایم یا قوی باشند. صابون ها ،شوینده ها و حلال ها از نوع خفیف یا ملایم هستند زیرا تنها پس از تماس های مکرر و یا طولانی مدت باعث التهاب پوست می شوند.تحریک کننده های قوی مانند اسیدها و بازها بلافاصله بعد از تماس با پوست آسیب جدی به شکل سوختگی ،تاول و زخم وارد می کنند.

  انواع گوناگون اگزما ی دست را در صاحبان مشاغل مختلف از قبیل جراحان ،دندان پزشکان، جراحان ،آشپزها، آرایشگران و کارگران ساختمان می بینیم. مثلا حساسیت به دستکش های لاستیکی در گروه پزشکی متداول است. حدود 10 درصد از جراحان یا پرستاران نسبت به دستکش جراحی که از جنس لاستیک یا لاتکس LATEX است یا به پودرهایی که به این دستکش ها افزوده می شود حساسیت نشان می دهند. در این حالت پوست دست ها قرمزو ملتهب شده وسوزش وخارش دارد. حتی ممکن است کهیر بزنند یا تپش قلب ایجاد شود. ممکن است این افراد هم زمان به بعضی از خوراکی ها مانند موز سیب زمینی و گوجه فرنگی حساسیت داشته باشند. دندانپزشکان هم در خطر اگزمای دست قرار دارند. حساسیت به آکریلات یا سیمان دندانی، داروهای بیحسی و گلوتارالدئید(ماده استریل کننده) رایج است.

  کارگران فرش شویی در ایام عید در تماس با مواد شوینده اعم از سفید كننده ، شامپو فرش و لكه بر قرار می گیرند این در حالی كه محافظت نكردن از پوست دست موجب بروز التهاب ،خشكی پوست و اگزما می شود .

  بسیاری از مواد همچون چسب های صنعتی، اسانس های مختلف، عطر، ادکلن و خیلی از مواد آلرژی زای دیگر می توانند به تناسب شغل فرد، حساسیت پوستی ایجاد کنند.

  فرآورده های نفتی می توانند برای شاغلان در پمپ های بنزین، پالایشگاه ها و تعمیرکاران اتومبیل و دیگر وسایل نقلیه که با گازوییل، نفت، بنزین، روغن های صنعتی، گریس سرکار دارند، ضایعه های پوستی ایجاد کنند.

  افراد ی که با سیمان ، آجر، گچ، سرامیک و به‌طور کلی مصالح ساختمانی کار می‌کنند، نیز دچار مشکل اگزما می‌شوند. مثلا بنا یا کارگر ساختمانی که سال ها با این مواد سروکار دارد یک باره دچار حساسیت می‌شود ، وقتی به پزشک مراجعه می کند و به او گفته می شود مشکل شما حساسیت به سیمان است قبول نمی‌کند و می‌گوید من 40 سال است که با سیمان کار می‌کنم و تا به حال مشکلی نداشته‌ام!

  افرادی هم که با مواد رادیواکتیو سروکار دارند، باید به شدت نکات ایمنی را رعایت کنند، زیرا حساسیت و درماتیتی که ناشی از مواد رادیواکتیو است، زخم هایی را در پوست به وجود می آورد که بهبودی آنها بسیار مشکل است.

  اگزمای دست در خانم های آرایشگرهم شایع است و ناشی از تماس با انواع رنگ موهای شیمیایی است. تماس بدون دستکش با ماده ای به نام پارافنیلن دی آمین PPD که در رنگ های شیمیایی یافت می شود موجب حساسیت پوستی می شود. آرایشگران برای نصب ناخن مصنوعی از چسب های مخصوص استفاده می کنند و ممکن است دچار آلرژی به چسب شوند. ضمناخیلی از خانم های آرایشگر به فلز نیکل هم حساسیت دارند.

  گاهی اوقات با انواع جالب اگزما روبرو می شویم مثلا از پمادهای موثر در درمان اگزمای دست پماد های حاوی کورتون هستند مثل بتامتازون یا کلوبتازول ولی بعضی از بیماران به خود این پماد ها هم حساسیت دارند و با مالیدن آن اگزمایشان بدتر می شود.مثال دیگر کرم های ضد آفتاب هستند. ممکن است مالیدن کرم های ضد آفتاب باعث قرمزی و خارش پوست صورت شود که یک نوع حساسیت پوستی تحریکی یا آلرژیک است. معمولا ضد آفتاب های حاوی ترکیباتPABA ، سینامات و بنزوفنون ها بیشترایجاد حساسیت می کنند. نمونه رایج دیگر حساسیت پوستی به انواع کرم های آرایشی بهداشتی است که مربوط به مواد نگهدارنده در این کرم است. این مواد برای جلوگیری از رشد باکتری ها مورد استفاده قرار می گیرند

  برای پیشگیری از اگزما رعایت نکات زیردر محیط خانه و یا محل کار ضروری است:

  - تماس با مواد تحریک کننده گوناگون مانند صابون ها، شوینده ها ،مواد شیمیایی محرک مثل آمونیوم ، سبزیجات خیس مثل سیر و پیاز وگردوخاک را کاهش دهید.

  -مرتبا از کرم های مرطوب کننده ساده و فاقد مواد افزودنی استفاده کنید.

  -خانم های خانه داردر حین کار همیشه از دستکش های پلاستیکی با آستر کتان یا به همراه دستکش نخی استفاده کنند.این دستکش ها ضمن محافظت از پوست دست عرق دست را هم جذب می کنند.بهتر است دستکش هر نیم ساعت از دست خارج شود زیرا تعریق ممکن است باعث بدتر شدن اگزما شود.در محیط کار نوع دستکش به ماهیت مواد شیمیایی دخیل وابسته است.

  توصیه می شود در افرادی که اگزمای مزمن و مقاوم به درمان دارند تست پوستی یا پچ تست انجام شود تا عامل حساسیت زا شناخته شود.اغلب این بیماران به نیکل آلرژی دارند وحذف نیکل از رژیم غذایی ممکن است سودمند باشد.

  درمان اگزما ی دست بستگی یه شدت بیماری یا حاد و مزمن بودن آن دارد. اگر ضایعات از نوع حاد ( خیس و ترشح دار) باشند لازم است چندین بار در روز کمپرس آب سرد انجام شود تا آبدانه ها برطرف شوند. پس از آن می توان از کرم های حاوی کورتون استفاده کرد. برای رفع خارش نیز مصرف قرص های آنتی هیستامین تا حد زیادی موثر است. در اگزمای طول کشیده یا مزمن لازم است از پمادهای حاوی کورتون به طور معمول یا به صورت پانسمان بسته استفاده شود.بهترین زمان مالیدن این کرم ها بلافاصله بعد از شستن دست هاست.ضمنا در طول روز استعمال کرم های مرطوب کننده از قبیل وازلین بسیار مفید است.گاهی اوقات متخصصین از طول موج خاصی از نور برای درمان اگزماهای طول کشیده استفاده می کنند.

  پیری پوست و انواع سرطان های پوستی

  چون بیشتر سرطان های پوست به واسطه زیاد قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می شوند افرادی که بنا به مقتضیات شغلی مجبورند ساعت های طولانی در معرض نور خورشید باشند در خطر ابتلا به سرطان های پوستی در سر و صورت و دست ها قرار دارند. کشاورزان، دامداران، کارگران ساختمانی، آسفالت کاران، رفتگران شهرداری، رانندگان وسایط نقلیه عمومی، پلیس های راهنمایی و رانندگی ، ملوانان و کارگران کشتی در این گروه قرار می گیرند. این گروه باید با کلاه و کرم‌های ضد آفتاب از پوست خود مراقبت کنند.

  آفتاب‌سوختگی، مهم ترین عارضه زودرس اشعه ماورای بنفش است که می ‌تواند خفیف یا شدید باشد. پوست‌های روشن نسبت به عوارض اشعه ماورای بنفش حساسیت بیشتری دارند.

  عوارض دیررس تماس با نور خورشید، تخریب تدریجی و مستمر الیاف ارتجاعی پوست و در نتیجه چین و چروک و لکه‌ها‌ی فهوه ای است. کشاورزان دچار چین و چروک‌های عمیق پوستی در صورت و پشت گردن می‌ شوند.

  عرق سوز

  کار کردن درمحیط های گرم هم می تواند مشکل های پوستی ایجاد کند. در صورتی که محیط کار، دما و رطوبت بالایی داشته باشد و یا نوع کار همراه با انجام فعالیت شدید بدنی و عرق‌کردن زیاد باشد، لایه سطحی پوست که از جنس شاخی است، صدمه می ‌بیند و لیچ ‌افتادگی پدید می ‌آید. بنابراین طبقه شاخی نمی ‌تواند وظیفه محافظتی خود را خوب انجام دهد و عوارض و بیماری‌هایی را به دنبال دارد.

  یکی از شناخته‌ شده‌ترین عوارض گرما و رطوبت و تعریق، پدیده عرق‌سوز است که بیشتر در چین‌های بدن مانند کشاله ران و زیر بغل به وجود می ‌آید. در اثر رطوبت و تورم لایه‌های سطحی پوست، دهانه غدد عرق بسته می ‌شوند که این انسداد در اثر ساییدگی لباس نیز تشدید می ‌شود. گاهی عفونت‌های قارچی یا میکروبی نیز به آنها اضافه می‌ شود و به همین دلیل است که در محیط‌ های گرم و مرطوب‌، عفونت‌های پوستی، میکروبی و ویروسی شیوع بیشتری دارد.

  سوختگی

  در بعضی مشاغل، پوست در خطر سوختگی قرار دارد. اسیدها، قلیاها، سیمان، فنل وفسفر موادی هستند که می‌ توانند موجب سوختگی پوست شوند و در صورت جذب پوستی، ایجاد مسمومیت و حتی نارسایی کبدی و کلیوی کنند . گاهی علایم سوختگی پس از چند ساعت شروع می‌ شود و ادامه تماس با این مواد موجب صدمات بیشتری از جمله قرمزی، التهاب، سوزش، خارش و سیاه‌شدن بافت زیرین پوست و ایجاد زخم عمیق در آن می ‌شود.

  افراد به روش های مختلف در محیط کارشان دچار سوختگی می شوند، مثل کسانی که با مواد محترقه کار می کنند و هر لحظه امکان آتش گرفتن آنها وجود دارد، کسانی که با انواع اسیدها کار می کنند، آتش نشان ها که دایما با آتش سروکار دارند، افرادی که با مواد شیمیایی کار می کنند و دچار سوختگی های شیمیایی می شوند که عوارض خاص خودش را دارد. این سوختگی ها ممکن است بسیار شدید بوده و در مواردی حتی به مرگ منجر شود. استفاده از لباس‌هایی که آغشته به حلال‌های قوی هستند، ممکن است به سوختگی شدید پوست منجر شود.

  شغل و سرما

  افرادی هم هستند که شغلشان در محیط های سرد است؛ مثل افرادی که در سردخانه ها یا در کوهستان و پیست های اسکی کار می کنند ممکن است در مواجهه با سرما دچار مشکل شوند. این افراد به دلیل ایجاد پروتئین های غیرطبیعی در سرم خونشان، نسبت به سرما حساسیت دارنداین افراد دچار زخم های خیلی شدید و عوارض ناتوان کننده ای می شوند که زندگی طبیعی آنها را مختل می کند و لازم است که فرد حتما شغلش را عوض کند.

  عفونت های پوستی

  در بعضی از مشاغل، افراد در مواجهه با میکروب ها و قارچ ها هستند مانند کسانی که در استخرها کار می کنند، ماهیگیران، شالیکاران و تمامی کسانی که شغلشان در محیط های مرطوب است. زخم‌های مزمن یا جوش های چرکی در دست ماهی‌گیران و ماهی‌فروشان مقاوم به درمان های معمولی بوده و گاهی نیاز به جراحی دارند. برای پیشگیری لازم است این افراد از دستکش و پوشش های مخصوص استفاده کنند.

  زگیل

  گاهی در کف پای ورزشکاران و کارکنانی که در استخر و سونا کار می‌ کنند، زگیل‌های متعدد بروز می‌ کند و یا در دست قصاب‌ها که مرتب دست‌های خیس و مرطوب دارند، زگیل ایجاد می‌ شود.

  ممکن است فرد از قبل بیماری زمینه ای داشته باشد و به تناسب شغلش در معرض آلودگی های زیادی باشد. مانند فردی که بیماری دیابت دارد و در محیط آلوده به انواع قارچ ها و میکروب ها کار می کند. در نتیجه اگر شغلش کمی خشن هم باشد و جراحت هایی در پوست او ایجاد شود، مشکل های زیادی برای بیمار به وجود خواهد آورد.

  پینه و میخچه

  نجارها، آهنگران و مکانیک ها نیز که دایم ابزار خاصی را در دست دارند و با آن کار می کنند، دچار پینه های مختلف یا میخچه در قسمت های مختلف دست یا پایشان می شوند. حتی فشار ناشی از کفش های صنعتی و کفش های ایمنی هم این مشکل ها را ایجاد خواهند کرد.

  افرادی که زیاد تایپ می کنند، یا پیانو می زنند و انگشتان شان حرکات زیادی دارد، یا افرادی که از مته ها و چکش های پنوماتیک استفاده می کنند دچار عوارض پوستی می گردند. نوازندگان سازهای بادی دچار مشکل های پوستی در ناحیه لب می شوند یا نوازنده های ویولن که در ناحیه چانه دچار ضخامت پوست و پینه می شوند.

  جوش های پوستی

  منافذ پوست در نواحی ساییدگی و اصطکاک بسته شده و جوش های پوستی ظاهر می شود. مثلا ممکن است زیر هدبند یا لبه کلاه یا در گردن نوازندگان ویولون یا هرجایی که نوار چسب زده باشند جوش دیده شود.

  مسئله مهم دیگر لباس کار است. در بسیاری از موارد، جنس لباس موجب بروز عارضه خاصی نمی ‌شود بلکه به علت اشتغال به کاری خاص، مواد شیمیایی مانند روغن ها یا قارچ کش ها و حشره کش ها به لباس می ‌چسبند که یا شسته نمی ‌شوند یا به علت سهل‌انگاری در شستشوی لباس، موجب می‌ شوند که فرد در معرض ابتلا به حساسیت پوستی قرار گیرد. این موضوع در بسیاری از موارد حتی اثر شدیدتری در مقایسه با اثر ایجاد حساسیت خود لباس دارد، چون در صورت برخورد مواد آلوده لباس به پوست و کشیده‌شدن و اصطکاک آن، موجب بروز جوش های پوستی می‌ شود. این مشکل به ‌ویژه در مکانیک‌ها، کارگران ساختمانی، آسفالت‌کاران و کارگران صنایع پتروشیمی ‌و نفت مشاهده می ‌شود. اکنه شغلی معمولا در نواحی پوشیده با لباس کار دیده می شود.

  در محیط های کار خیلی گرم مانند مجاورت تنور یا کوره ممکن است جوش ها ی ملتهب بزرگ بر روی تنه و باسن ایجاد شود. بهترین درمان انتقال افراد به محیط های خنک است.

content
درباره ما
مقالات دکتر تورج مکرمی
علل ريزش مو
ریزش موی سکه ای
درمان طبي ريزش مو
توصیه های قبل از کاشت مو
توصیه های بعد از کاشت مو
کاشت موی طبیعی
کاشت مو به روش ترکیبی
کاشت مو به روش جراحی FUT
کاشت مو به روش FUE) FIT)
کاشت ریش و سبیل
کاشت مو در خانم ها
کاشت ابرو
هزینه کاشت مو
کتاب کاشت مو
تصاوير بيماران کاشت مو 1
تصاوير بيماران کاشت مو 2
سوالات متداول
فیلم کاشت موی طبیعی
بیماریهای پوست و مو
ليپوساكشن
تزریق چربی
سايت هاي مرتبط
تماس با ما
.کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو می باشد