smc-europe

هشدار قانونی مقالات دکتر تورج مکرمی تماس با ما در باره ما
   231:بازديد کننده شماره  
   کاشت موی طبیعی دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو-کشت مو به کمک سلولهای بنیادی و پی آر پی و لیزر درمانی در ریزش مو prp  

 

PRPپی آرپی

(Platelet Rich Plasma)

  پی آر پی PRP چیست؟

  پی آر پی پلاسمای سرشار از پلاکت است که از خون خود فرد تهیه می شود. غلظت پلاکت ها در پی آر پی 5 برابر غلظت پلاکت ها ی خون طبیعی است. با تزریق پی آرپی در پوست سر تعداد زیادی پلاکت در حجم کمی از پلاسما(حدود یک میلیون پلاکت در هر میلی لیتر) وارد پوست می شود و شروع به آزاد کردن حجم عظیمی از فاکتورهای رشد می کند. فاکتورهای رشد پلاکتی( PDGF،VEGF،TGFو ...) در شروع انعقاد خون و ترمیم و بازسازی پوست و مو نقش کلیدی دارند.

  آیا پی آر پی PRP در درمان ریزش مو موثر است؟

  جدیدترین مطالعه در کشور ایتالیا نشان می دهد که پی آر پی در درمان آلوپسی آندروژنیک یا ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه موثر است. درخصوص مکانیسم اثر پی آرپی در درمان ریزش مو فرضیه های زیادی مطرح است: می دانیم در ریزش مو با طرح مردانه موهای سر سال به سال نازک تر و کوتاه تر می شوند و درنهایت پرزهای ریزی روی سر باقی می ماند. این پروسه را اصطلاحا مینیاتوری شدن فولیکول های مو می گویند. با تزریق پی آرپی، فاکتورهای رشد پلاکتی سلول های بنیادی فولیکول های مو را فعال کرده جلوی مینیاتوری شدن فولیکول ها را می گیرند و حتی این پروسه را معکوس می کنند. این کار باعث می شود فاز رشد فولیکول(آناژن) یا عمر مو طولانی تر شود و در نهایت با تکثیر سلول ها ی فولیکول مو و تشکیل مویرگ های جدید در پیرامون فولیکول ها طی چند ماه موهای نازک و کوتاه و بی حالت به موهای ضخیم و بلند و با کیفیت تبدیل می شود.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  قبل و بعد از 2 جلسه PRP(برگرفته از مقاله)

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  قبل و بعد از 2 جلسه PRP(برگرفته از مقاله)

  کدام گروه از افراد کم مو گزینه مناسبی برای PRP هستند؟

  این موضوع به تشخیص پزشک متخصص پوست و مو بستگی دارد. معمولا افرادی که موهای سرشان آن قدر کم شده است که پوست سر در نور اتاق دیده می شود(تیپ 3 تا 5 الگوی طاسی در تقسیم بندی نورود) برای PRP مناسب هستند ولی افراد مبتلا به طاسی کامل(تیپ 6 یا 7 الگوی طاسی در تقسیم بندی نوروود) گزینه مناسبی برای این کار نیستند.

  میزان پاسخ به PRP چه قدر است؟

  میزان پاسخ به درمان در افراد مختلف متفاوت است. در جدیدترین مطالعه که در ایتالیا بر روی 64 بیمار انجام شد و نتایج آن در مجله درماتولوژیک سرجری سپتامبر 2014 چاپ شده است محققین به این نتیجه رسیدند که دو بار PRP به فاصله 3 ماه در 40%-54 % از بیماران بهبود قابل توجه ایجاد می کند.

  آیا هم زمان با کاشت مو می توان PRP انجام داد؟

  گفته می شود تزریق PRP بعد از کاشت مو سلول های بنیادی فولیکول های کاشته شده را تحریک می کند و در رشد موها ی جدید مفید است. البته این موضوع در حد فرضیه است و هنوز در مطالعات علمی اثبات نشده است. تزریق PRP در ناحیه برداشت نوار پوستی از پشت سر(کاشت مو با روش FUT)، التیام زخم را تسریع می کند و رد بخیه ظریف تری باقی می ماند. در ناحیه طاسی نیز تزریق یا اسپری کردن PRP به التیام شکاف ها یا سوراخ هایی که محل کاشت تک تک گرافت ها هستند کمک می کند.

  آیا PRP جایگزین کاشت موی طبیعی شده است؟

  پاسخ منفی است. PRP یک روش درمانی کمکی برای رشد و تقویت موهای سر است و جایگزین کاشت موی طبیعی نیست. افرادی که موهای کم پشت دارند ولی هنوز مناسب کاشت مو نیستند می توانند PRP انجام دهند. گاهی بانک موی فرد برای کاشتن کل سر کافی نیست در این صورت می توان در ناحیه جلوی سر کاشت مو انجام داد و هم زمان موهای کم پشت فرق سر را با PRP تقویت کرد.

  نتیجه درمان با PRP چه زمانی مشخص می شود؟

  معمولا 3 ماه تا 6 ماه طول می کشد تا نتیجه درمان با PRP مشخص می شود.

  آیا PRP در ریزش موی سرخانم ها نیز موثر است؟

  بله. PRP محدودیت جنسی ندارد و در درمان ریزش مو با طرح زنانه موثر است. PRP محدودیت سنی هم ندارد.

  معمولا چند جلسه PRP برای بیماران انجام می شود؟

  پرتکل ثابتی برای همه وجود ندارد. عموما PRP هر 3-6 ماه یک بار تکرار می شود. بعد از یک سال در صورت نیاز می توان هر 6ماه تا یک سال درمان را تکرار کرد.

  آیا انجام دادن PRP دردناک است؟

  ممکن است در محل تزریق PRP در پوست سر درد مختصر، تورم و خون مردگی خفیف و زودگذر وجود داشته باشد با این وجود این روش درمانی دوره نقاهت ندارد و حتی لازم نیست از محل کار مرخصی گرفته شود.

  آیا انجام دادن PRP عارضه ای دارد؟

  PRP با استفاده از کیت های یک بار مصرف از خون خود فرد تهیه می شود بنابراین خطر انتقال بیماری های عفونی وجود ندارد. PRP حاوی ماده خارجی نیست و آلرژی زا نیست. با این حال کاربرد این روش درمانی در زمینه پوست و مو نسبتا جدید است و نتایج و یا عوارض درازمدت آن ناشناخته است.

  یک جلسه PRPچقدر طول می کشد؟

  نیم ساعت تا یک ساعت

  نحوه تهیه و تزریق PRP چگونه است؟

  مراحل PRP ساده است ولی باید با دقت انجام شود تا محصول نهایی با کیفیت شود. به طور خلاصه پس از خون گیری از بازوی فرد که شبیه خون گیری برای آزمایش خون ساده است، لوله آزمایش حاوی خون و ماده ضد انعقاد در دستگاه سانتریفیوژ گذاشته می شود و دستگاه سانتریفیوژ با استفاده از نیروی گریز از مرکز اجزای خون را از هم جدا می کند. خون پس از سانترفیوژ به سه بخش تجزیه می شود. بخش زرد رنگ در بالای لوله پلاسمای حاوی پلاکت هاست. سپس فعال کننده پلاکت مانند کلریدکلسیم افزوده می شود. به این ترتیب فعال سازی پلاکت ها انجام شده و PRP اماده تزریق می شود. PRP با سرنگ انسولین تحت بیحسی موضعی و در شرایط استریل در نقاط کم پشت سر تزریق می گردد.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  برای تهیه PRP از بازوی فرد خون گیری انجام می شود.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  دستگاه سانتریفیوژ برای جداسازی اجزای خون بکار می رود.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  تزریقPRP در پوست سر به صورت سرپایی و با سرنگ های ظریف انجام می شود.

  توصیه های قبل از انجام دادن PRP

  1- لازم نیست قبل از PRP موهای سر کوتاه شود.

  2- لازم نیست قبل از PRP آزمایش خون انجام شود.

  3- PRPبا بیحسی موضعی انجام می شود و نیاز به بیهوشی ندارد و بیمار می تواند بعد از انجام کار رانندگی کند.

  4- صبح روز مراجعه دوش گرفته، موها با شامپو شسته شود. از مصرف اسپری، ژل، تافت و پودر تاپیک خودداری شود.

  5- قبل از مراجعه صبحانه و ناهار به طور کامل میل شود.

  6- از 3 روز قبل از مراجعه از مصرف الکل و کشیدن سیگارخودداری شود.

  7- بیماران اگر داروی رقیق کننده خون مانند پلاویکس، وارفارین یا هپارین مصرف می کنند به کلینیک اطلاع دهند.

  8- از یک هفته قبل از مراجعه تا 3روز بعد از PRP از مصرف آسپرین و یا داروهای ضدالتهاب غیراستروییدی مانند بروفن، ناپروکسن، دیکلوفناک و پیروکسیکام خودداری شود.

  9- بعد از PRP می توان از قرص استامینوفن به عنوان مسکن استفاده کرد.

  معایب PRP

  1- PRPدر همه بیماران موثر نیست.

  2- تعداد جلسات PRP زیاد است و مقرون به صرفه نیست.

  نتیجه گیری

  PRP یک روش درمانی نوین در کنار درمان های دیگر از قبیل دارو درمانی و لیزر درمانی است ولی درمان قطعی ریزش مو نمی باشد و جایگزین کاشت موی طبیعی نیست.

  لازم است PRP توسط پزشک (ترجیحا متخصصین پوست و مو) انجام شود. متخصصین پوست و مو بر اساس میزان پاسخ هر بیمار به درمان، پروتکل درمانی مناسب را برای او تعیین می کنند.

  لازم است از تجهیزات مناسب مانند کیت های استاندارد و دستگاه سانترفیوژ مناسب استفاده شود. استفاده از کیت های تقلبی ارزان قیمت و رعایت نکردن دستورالعمل دستگاه سانترفیوژ باعث می شود جداسازی پلاکت ها یا تغلیظ پلاکت ها درست انجام نشود و یا پلاکت ها آسیب بینند و درمان بی اثر شود.

  شایان ذکر است در حال حاضر مقالات علمی معتبر در تایید اثر بخشی PRP در درمان ریزش موی ارثی اندک است و متخصصین پوست و مو این روش درمانی را به طور کامل تایید نمی کنند. انجمن پوست ایران و انجمن بین المللی جراحان کاشت مو نیز نقش PRP در درمان ریزش مو را رد یا تایید نکرده است.

  لیزردرمانی

  یکی از روش های نوین درمان ریزش موی ارثی استفاده از لیزر های کم توانLLLT است. برای این منظور از نور قرمز با طول موج 630- 670 نانومتر و توان(وات) کم استفاده می شود. نور قرمز بوسیله شانه لیزری یا برس لیزری و یا دستگاه های بزرگتر که در کلینیک ها مورد استفاده قرار می گیرد به پوست سر تابانده می شود. LLLT بعد از جذب شدن توسط پوست سر تولید گرما نمی کند(به همین دلیل به لیزر سرد معروف است). نور لیزر توسط فولیکول های مو جذب شده و رشد موها را تحریک می کند. برسی ها نشان می دهد که نور قرمز توسط آنزیمی بنام سایتوکروم C جذب می شود و موجب ارسال سیگنال به تمام سلول های فولیکول مو می شود و از طریق تغییرات ژنی موجب افزایش فعالیت و طول عمر سلول ها می شود.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  از نور قرمز برای تحریک رشد موها استفاده می شود.

  نور لیزر در همه افراد موجب تحریک رشد مجدد موها نمی شود. اگر نور توسط سلول های فولیکول مو جذب نشود یا سلول ها نسبت به نور جذب شده واکنش کافی نشان ندهند در رویش مجدد موها اثری نخواهد داشت. بررسی ها نشان می دهد که لیزر در مواردی موثر است که ریزش مو خفیف تا متوسط باشد. البته یک جلسه لیزر درمانی باعث رفع دائمی مشکل ریزش مو نمی شود بلکه درمان باید با فواصل زمانی تکرار شود تا اثرات مثبت آن بر روی رشد موها حفظ شود. با این حال لیزر درمانی روش بی ضرری بوده، درد ندارد و در مردان و زنان قابل استفاده است.

  شایان ذکر است در حال حاضر مقالات علمی معتبر در تایید اثر بخشی لیزر در درمان ریزش موی ارثی وجود ندارد و متخصصین پوست و مو این روش درمانی را به طور کامل تایید نمی کنند. انجمن بین المللی جراحان کاشت مو نیز نقش لیزر درمانی در درمان ریزش مو را رد یا تایید نکرده است.

  کشت و تکثیر مو

  hair cloning

  کشت مو یا کلونینگ مو عبارت است از تکثیر سلول های زایای مو، تزریق این سلول ها در ناحیه طاسی و بالاخره رشد تعداد نامحدود مو. البته این روش در مراحل اولیه تحقیقاتی است و هنوز کاربرد عملی در انسان پیدا نکرده است. تحقیقاتی که درحال حاضر انجام می شود بیشتر روی این موضوع تمرکز دارند که تعداد کمی از موهای پشت سر فرد را گرفته و سلول های زایای ریشه مو (سلول های درمال پاپی DPC) را از آنها جدا می کنند. سپس این سلول ها را در محیط کشت آزمایشگاه تکثیر می کنند و در گام بعدی تعداد زیادی سلول زایا در پوست سر تزریق می شود. امید است سلول های تزریق شده تبدیل به موهای جدید گردیده و طاسی فرد برطرف گردد. به این متد جدید درمانی روش FCI گفته می شود. این روش جدید می تواند هم برای رشد و ضخیم شدن مجدد موهای ضعیف شده قبلی فرد مورد استفاده قرار گرفته و هم باعث رشد موهای جدید در مناطق کاملا طاس و بدون مو گردد. نظر به این که در این روش محدودیت تعداد موهای قابل کاشت وجود ندارد لذا این امید است که بتوان در یک فرد کاملا طاس که فقط دارای تعداد اندکی مو در پشت سرش است یک سر پر از مو بوجود آورد.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  نمای شماتیک از کلونینگ مو

  برای کشت مو از 4 تکنیک یا مدل اصلی استفاده می شود. مدل های چهارگانه کشت مو عبارتند از:

  1- سلول های زایای مو به تنهایی در ناحیه طاسی تزریق می شود. به این ترتیب سلول های پوست سر(کراتینوسیت ها ) وادار می شوند فولیکول موی جدید تولید کنند.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  2- سلول های زایا در مجاورت موهای ضعیف و نازک تزریق می شود، درنتیجه موهای ضعیف رشد کرده به موهای زبر و سالم تبدیل می شوند.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  3- سلول های زایا و سلول های پوست تواما در محیط آزمایشگاه کشت داده می شوند و تا مرحله تشکیل موی اولیه Proto-Hairپیش می روند. سپس این موها در پوست سر تزریق می شود.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  4- سلول های زایا در یک ماتریکس یا شبکه کلاژنی قرار داده می شوند و سپس در پوست سر تزریق می شوند. ماتریکس کلاژنی کمک می کند موهای جدید با زاویه و جهت طبیعی رشد کند.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو

  یادآوری می شود با وجود پیشرفت های زیاد در مراحل مختلف کشت و تکثیر مو، هنوز محققان موفق به کلونینگ مو نشده اند و تا رسیدن به مرحله کاربردی در انسان راه درازی در پیش است.

content
درباره ما
مقالات دکتر تورج مکرمی
علل ريزش مو
ریزش موی سکه ای
درمان طبي ريزش مو
توصیه های قبل از کاشت مو
توصیه های بعد از کاشت مو
کاشت موی طبیعی
کاشت مو به روش ترکیبی
کاشت مو به روش جراحی FUT
کاشت مو به روش FUE) FIT)
کاشت ریش و سبیل
کاشت مو در خانم ها
کاشت ابرو
هزینه کاشت مو
کتاب کاشت مو
تصاوير بيماران کاشت مو 1
تصاوير بيماران کاشت مو 2
سوالات متداول
فیلم کاشت موی طبیعی
بیماریهای پوست و مو
ليپوساكشن
تزریق چربی
سايت هاي مرتبط
تماس با ما
.کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو می باشد