smc-europe

هشدار قانونی مقالات دکتر تورج مکرمی تماس با ما در باره ما
   231:بازديد کننده شماره  
    هاله سیاه دور چشم ها- دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو-کلینیک پوست و مو دکتر مکرمی - کاشت موی طبیعی  

 

هاله سیاه دور چشم ها

  یکی از شکایت های شایع بیماران تیرگی یا سیاهی دور چشم ها ست. این مشکل در خانم ها یا آقایان و در هر سنی و هر نژادی دیده می شود. تیرگی دور چشم ممکن است خانوادگی ( ژنتیکی) یا اکتسابی باشد. این حالت باعث می شود شخص خسته یا رنجور به نظر برسد.خستگی و بی خوابی خود باعث تشدید تیرگی دور چشم می شود. با بالارفتن سن نیز تیرگی دور چشم ها بیشتر می شود زیرا پوست پلک شل شده و چربی زیر آن بیش از حد کاهش یا افزایش می یابد. به طور کلی علل اصلی تیرگی دور چشم عبارتند از:

  1-تجمع ملانوسیت ها و پیگمانتاسیون بیش از اندازه درم

  2- نازکی پوست پلک پایین که باعث می شود رنگ تیره عضله اربیکولاریس چشم از ورای آن دیده شود

  3- سایه ناشی از گودی زیر چشم tear trough

  4-شلی پوست.

  در برخی از بیماران علت اصلی تیرگی دور چشم ها تجمع ملانوسیت ها در درم است .این حالت ممکن است مادرزادی باشد و یا در اثر تابش زیاده از حدنور آفتاب ویا مصرف بعضی از داروها ایجاد شود. دور چشم ها به رنگ آبی-خاکستری در می آید که به خاطر انعکاس رنگ سیاه از ورای درم است. در مبتلایان به درماتیت اتوپیک و درماتیت تماسی آلرژیک نیز هاله ای به رنگ قهوه ای در پلک تحتانی دیده می شود. این حالت ناشی از مالیدن یا خاراندن زیاده از حد پلک هاست و یک نوع هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب PIHمحسوب می شود.

  در برخی از بیماران علت اصلی تیرگی دور چشم ها نازک بودن زیاده از حد پوست پلک تحتانی است.در این موارد پوست پلک تقریبا به عضله اربیکولاریس چشم چسبیده و چربی مختصری مابین آن دو وجود دارد. تیرگی پلک نیز ناشی ازانعکاس رنگ تیره شبکه عروقی زیر جلدی یا عروق درون عضله اربیکولاریس است. در این شرایط کل پلک پایین ته رنگ بنفش پیدا می کند تیرگی دور چشم خانم ها معمولا در دوران قاعدگی تشدید می شود. در این حالت وقتی پلک تحتانی با دست محکم کشیده می شود عروق آن برجسته تر شده و رنگ بنفش واضح تر می شود. تجربه نشان می دهد که تزریق مقدار اندکی چربی یا ژل باعث پوشیده شدن عروق زیر جلدی و عضله اربیکولاریس شده و به این ترتیب کبودی دور چشم نیز بهبود قابل ملاحظه ای می یابد.

  علت دیگرحلقه های تیره دور چشم گودی زیر چشم هاست. گودی زیر چشم نیز ناشی از بالا رفتن سن و کاهش حجم چربی زیر پوست و نازکی پوست روی لبه اربیت است . در این حالت کافی است با استفاده از پرکننده ها مانند چربی یا ژل های هیالورونیک اسید گودی زیر چشم پر شود تا تیرگی دور چشم ها نیز برطرف شود. بهترین محل برای تزریق چربی در پلک تحتانی پشت عضله اربیکولاریس چشم است. معمولا 1-3 میلی لیتر کافی است.

  به طور طبیعی پوست پلک نازک بوده و با بالارفتن سن و تابش نور خورشید الیاف کلاژن و الاستین آن به سرعت آسیب می بیند .در نتیجه چین و چروک یا شلی پوست عارض می شود که خود می تواند به کبودی دور چشم دامن بزند.

  درمان

  از آنجا که عوامل مختلفی باعث تیرگی دور چشم ها می شوند لازم است قبل از درمان علت یا علل اصلی مشخص شود. لازم است پلک بیمار با لامپ وود Light Wood معاینه شود تا مشخص شود که پیگمانتاسیون اپیدرم نیز وجود دارد یا خیر.

  اگر مشکل اصلی بیمارپیگمانتاسیون اپیدرم باشد قدم اول درمان استفاده از کرم های روشن کننده است. مکانیسم اثر کرم های روشن کننده مهار فعالیت آنزیم تیروزیناز و کاهش ملانین در اپیدرم است. هیدروکینون رایج ترین کرم روشن کننده مورد مصرف در دنیاست. اثرات درمانی هیدروکینون حدودا 6 هفته پس از شروع درمان ظاهر می شودو طول درمان 3ماه تا یک سال است. می توان ابتدا از فرمول Kligman ( ترکیب هیدروکینون ، ترتینویین و دگزامتازون) استفاده کرد سپس برای کاهش تجمع ملانین در درم لیزر درمانی انجام داد.عوارض جانبی فرمول کلیگمن عبارت است از قرمزی ،پوسته ریزی ،درماتیت تماسی ،تغییر رنگ ناخن و هیپرپیگمانتاسیون.

  یکی دیگر از روش های درمانی لایه برداری شیمیایی یا پیلینگ است. برای این منظور از گلیکولیک اسید یا تری کلرواستیک اسید TCAو به ندرت از فنل استفاده می شود.

  در اغلب موارد علت سیاهی دور چشم پیگمانتاسیون درم است نه اپیدرم .پیگمانتسیون درم معمولا با چند جلسه لیزر درمانی با استفاده از انواع لیزرهای Q-switched بهتر می شود.

  اگر مشکل اصلی بیمار چین و چروک دور چشم و شلی پلک تحتانی باشد برای درمان از لیزرهای صاف کننده استفاده می شود .برای این منظور از لیزرهای ساینده یا غیر ساینده می توان بهره گرفت. معمولا نتایج درمان با لیزرCO2 فوق العاده است.عوارض این لیزر شامل اریتم طولانی ،تغییرات پیگمانتاسیون در پوست های تیره،عفونت و در موارد نادر اسکار است. بیمارانی که دوست ندارند دوره نقاهت طولانی لیزر CO2را تحمل کنند می توانند از لیزرهای غیر ساینده مانند PDL، IPL،Diode ، NdYag1064و NdYag 1320، Erbium-glass 1540استفاده کنند. البته تاثیر این لیزر ها به اندازه لیزرCO2 نیست.از لیزرهای فراکشنال هم می توان برای جوان سازی دور چشم ها و بهبود هاله سیاه دور چشم استفاده کرد.این لیزر ها با نوسازی سریع اپیدرم باعث بهبودی ملاسما و لنتیگو و با گرم کردن درم و تحریک کلاژن سازی در آن موجب رفع چین و چروک ها می شوند.

  در مواردی که چربی در زیر پوست پلک تحتانی تجمع یافته و موجب بیرون زدگی یا فتق چربی در پلک ها شده است می توان برای برداشتن چربی و پوست اضافی متوسل به جراحی بلفاروپلاستی شد. بلفاروپلاستی از روی پوست یا از داخل ملتحمه چشم انجام می شود.

  اگر علت کبودی دور چشم ها رویت عروق زیر پوست یا عضله اربیکولاریس چشم از ورای پوست نازک پلک باشد با تزریق فیلر می توان عروق زیر پلک را پوشاند و هاله سیاه دور چشم را برطرف کرد.

  بهترین فیلر برای زیر چشم چربی است زیرا از بدن خود شخص تهیه می شود و باعث تحریک سیستم ایمنی ویا تشکیل گرانولوم نمی شود و سرطان زا هم نیست. ماندگاری چربی در این ناحیه طولانی و حتی دائمی است. خطرناک ترین عارضه تزریق فیلر در اطراف چشم آمبولی است که البته با رعایت تکنیک صحیح می توان مانع از بروز آن شد. اصولا تزریق فیلردر اطراف چشم نیاز به مهارت زیاد دارد زیرا اگر خیلی سطحی تزریق شود قابل دید یا قابل لمس خواهد شد(اصطلاحا نمای نخود و لوبیا) و اگر خیلی عمقی تزریق شود مشکل بیمار حل نخواهد شد.

content
درباره ما
مقالات دکتر تورج مکرمی
علل ريزش مو
ریزش موی سکه ای
درمان طبي ريزش مو
توصیه های قبل از کاشت مو
توصیه های بعد از کاشت مو
کاشت موی طبیعی
کاشت مو به روش ترکیبی
کاشت مو به روش جراحی FUT
کاشت مو به روش FUE) FIT)
کاشت ریش و سبیل
کاشت مو در خانم ها
کاشت ابرو
هزینه کاشت مو
کتاب کاشت مو
تصاوير بيماران کاشت مو 1
تصاوير بيماران کاشت مو 2
سوالات متداول
فیلم کاشت موی طبیعی
بیماریهای پوست و مو
ليپوساكشن
تزریق چربی
سايت هاي مرتبط
تماس با ما
.کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو می باشد