smc-europe

هشدار قانونی مقالات دکتر تورج مکرمی تماس با ما در باره ما
   231:بازديد کننده شماره  
    حالت دهنده های مو- دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو-کلینیک پوست و مو دکتر مکرمی - کاشت موی طبیعی  

 

حالت دهنده های مو

  ژل مو

  ژل‌ها يكي از شايع‌ترين مواد حالت‌دهنده مو هستند. ژل از مواد شیمیایی شاخته شده اند و ساختار پلیمری دارند. در تکنولوژی ساخت ژل ها پلیمرها یی با وزن مولکولی بالا در آب حل شده است. در برخی از محصولات ترکیبات ویتامین یا ضدآفتاب نیز افزوده شده است.ژل مو با دست یا شانه بر روی موهای مرطوب یا خشک استفاده می شود.وقتی که ژل بر روی ساقه مو قرار می گیرد حلال آن تبخیر شده و فقط لایه نازکی از پلیمر سطح مو را می پوشاند. پوشش پلیمری باعث اتصال ملایم موها به یکدیگر می شود و در نهایت موها ی سرغیر قابل انعطاف شده وحالت می گیرند. ژل‌ها نسبت به موس‌ها قوام سفت‌تر و كم انعطاف‌تری به موها می‌دهند و می‌توانید از آنها توقع ایجاد موهایی محكم با ماندگاری طولانی داشته باشید.

  در مجموع ژل‌ها باید پوششی سبك، قابل انعطاف و شفاف روی مو بر جا بگذارد و درخشندگی خاصی به آن بدهد. ضمن آن كه گره‌ها و الكتریسیته ساكن مو را تا حدی كم می‌كند.

  هر چه مقدار ماده مصرف شده كمتر باشد، موها شل‌تر خواهند ایستاد. ولی مصرف بیش از حد ژل، موجب كدر شدن موها می‌شود، طوری‌ كه این مواد مانند دانه‌های برف یا شوره سر روی موها جمع می‌شوند.

  برخی از ژل ها قوام ژل های حقیقی را نداشته وفقط محلول روغن در آب هستند که استفاده از آنها صرفا باعث نرم شدن موها و آسان تر شانه شدن یا برس زدن موها می شوند.

  از آنجا که ژل از سطح پوست سر جذب نمی شود مشکلی برای ریشه موها که در عمق پوست سرقرار دارد ایجاد نمی کند ولی اگر مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرد طبعا مواد شیمیایی به ساقه مو آسیب رسانده و موجب شکنندگی موها یا موخوره و از بین رفتن درخشندگی و شفافیت طبیعی موها می شود و با مانند دانه های شوره بر روی موها دیده می شود.

  هر ماده شیمیایی که با پوست سر در تماس باشد احتمال حساسیت و علائم پوستی از قبیل قرمزی خشکی و خارش پوست سر وجود دارد. بنابر این باید دقت شود ژل ها تاحد امکان فقط به ساقه موها مالیده شود و کمتر با پوست سریا پوست صورت در تماس باشد.

  توصیه کلی آن است تا جایی که امکان دارد از ژل استفاده نشود وبجای آن از ترکیبات گیاهی مانند کتیرا که عوارض کمتری دارد استفاده شود و پس از هر بار استفاده در پایان روز موها کاملا شسته شود. هرچند زیاده روی در کاربرد کتیرا نیز می تواند به موها آسیب زده و باعث فرسایش ساقه موها شود.ضمنا نباید درزمانی که موها حالت گرفته اقدام به شانه کردن آنها کرد این مساله خود باعث ریزش مو در اثر شکنندگی ساقه موها می شود.

  حالت دهنده های مو از قبیل ژل یا موس تاثیری در میزان ریزش مو ها ی سرندارد. ریزش مودر اکثر موارد یک پدیده ارثی است که در سنین نوجوانی آغاز شده وبا افزایش مقدار هورمونهای مردانه (به ویژه هورمون DHT ) همراه است .

  موس یا فوم

  موس یا فوم هم یکی از انواع حالت دهندههای مو است و ساختار شیمیایی آن مانند ژل است با این تفاوت که قوام ژله ای ندارد و کف مانند است . با این حال موس مانند ژل مو را خیلی خشک و بیانعطاف نمیکند. موسها در مقایسه با انواع ژلهای مو ماندگاری کمتری دارند و بعد از گذشت مدتی کوتاه خشکی مو از بین میرود. بنابراین اگر موهای فر یا وز دارید و میخواهید آنها را فقط چند ساعت صاف و یک دست کنید می توانید از موس استفاده کنید. موس‌ها در واقع برای ضخامت دادن به مو در نظر گرفته شده‌اند و بیشتر به همراه سشوار استفاده می‌شوند.

  اسپری مو

  یکی دیگر از تثبیت کننده های مو اسپری ها هستند که مردم با نام تافت می شناسند استفاده از اسپری بسیار آسان است و نسبت به ژل یا موس طرفداران بیشتری دارد. اسپری محلولی است با پایه الکلی كه وقتي به مو زده مي‌شود،الکل آن تبخیر شده و به سرعت پوشش نازكي بر روی ساقه مو می نشیند و مو را در جاي خود تثبیت می کند. .در انتخاب اسپری در نظر گرفتن ضخامت مو خیلی مهم است. باید دقت شود تعادل مناسبی بین لطافت موها و نوع اسپری بر قرار باشد به آن معنا که نه موها را خیلی خشک کند و نه آنقدر نرم و بی اثر که کارایی نداشته باشد .

  هر چه اندازه قطره‌هاي اسپري كوچك تر باشد زودتر خشك مي‌شود و با برطرف شدن حالت چسبناك، احساس بهتري هنگام دست كشيدن به موها، بر جاي مي‌ماند

  ژل ، موس ،اسپری و کرم مو همگی درصورت استفاده مکرر در درازمدت برای سلامت پوست و موی سر مضر است. با این حال می توان به صورت موردی و گاه به گاه (حداكثر یک بار در هفته) از آنها استفاده کرد. ازمصرف ژل هایی که مارک مشخصی ندارند و کشور سازنده شان معلوم نیست خودداری کنید. به هیچ وجه مردم نباید سراغ ترکیبات غیر استاندارد که به طور فله ای در عطاری ها و یا در بازار لوازم آرایش یافت می شود بروند. حتما از مارک های استاندارد و مرغوب که در داروخانه ها در دسترس است و حاوی برچسب تایید وزارت بهداشت است انتخاب کنید و ضخامت موها و چربی یا خشکی موها یتان را در نظر بگیرید. توصیه می شود افرادی که ازریزش مو یا نازکی و شکنندگی مو رنج می برند جهت درمان با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنند و خودسرانه از حالت دهنده های مو استفاده نکنند.

content
درباره ما
مقالات دکتر تورج مکرمی
علل ريزش مو
ریزش موی سکه ای
درمان طبي ريزش مو
توصیه های قبل از کاشت مو
توصیه های بعد از کاشت مو
کاشت موی طبیعی
کاشت مو به روش ترکیبی
کاشت مو به روش جراحی FUT
کاشت مو به روش FUE) FIT)
کاشت ریش و سبیل
کاشت مو در خانم ها
کاشت ابرو
هزینه کاشت مو
کتاب کاشت مو
تصاوير بيماران کاشت مو 1
تصاوير بيماران کاشت مو 2
سوالات متداول
فیلم کاشت موی طبیعی
بیماریهای پوست و مو
ليپوساكشن
تزریق چربی
سايت هاي مرتبط
تماس با ما
.کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو می باشد