smc-europe

هشدار قانونی مقالات دکتر تورج مکرمی تماس با ما در باره ما
   231:بازديد کننده شماره  
    کاشت موی طبیعی در خانم ها - دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو-کلینیک پوست و مو دکتر مکرمی - کاشت موی طبیعی  

 

کاشت موی طبیعی در خانم ها

  کاشت موی طبیعی افق جدیدی را در درمان کم پشتی ویا طاسی سر گشوده است . همیشه این سوال وجود دارد که آیا کاشت مو در خانم ها نیز به خوبی آقایان جواب می دهد. پاسخ به این سوال مثبت است.کاشت موی طبیعی در خانم ها نیز مانند آقایان با نتایج درخشانی همراه است. متاسفانه خانم ها به خاطر داشتن دو باور غلط کمتر متقاضی کاشت موی طبیعی هستند.این دوباور عبارتند از: الف-اغلب خانم ها فکر می کننند کاشت موی طبیعی یک عمل مردانه بوده و برای خانم ها نامناسب است و حداکثر برای ترمیم ابرو یا مژه کاربرد دارد.این تصور قبلا برای عمل زیبایی بینی هم وجود داشت مردم رینوپلاستی را زنانه می دانستند. ب-خیلی از خانم ها هم تصور می کنند موهای کاشته شده طبیعی نیست و به اندازه موهای بلند خانم ها رشد نمی کند.

  البته لازم به ذکر است که همه خانم هایی که با شکایت کم پشتی موهای سر برای کاشت مو به کلینیک مراجعه می کنند واجد شرایط کاشت مونیستند. دلایل این امر در نکات زیر نهفته است:

  1- ریزش موی وسیع و پخش :

  در کاشت موی طبیعی موها از پشت سر برداشته شده و به نواحی کم مو در جلوی سرمنتقل می شود. بنابراین خانم هایی که موهای ضخیم و پرپشتی در پشت سر دارند مناسب کاشت موی طبیعی هستند. ولی خانم هایی که موهای پشت سرشان هم ریخته ویا نازک و کم پشت شده مناسب کاشت نیستند.

  2- ریزش موی موقت:

  ریزش مو در مردان کاملاارثی و دائمی است اما در خانم ها ممکن است دلایلی وجود داشته باشد که موقتا موجب ریزش مو شده است . طبیعتا در این موارد نیازی به کاشت نیست. بلکه با برطرف کردن عامل مورد نظر ریزش موها نیز متوقف می شود.عواملی که به طور موقت موجب ریزش مو در خانم ها می شوند عبارتند از:کم خونی شدید ناشی از فقر آهن،تغییرات هورمونی،رژیم های غذایی غیر اصولی،مصرف برخی از داروها ، بعد از زایمان و در دوران شیردهی،بعد از قطع مصرف قرص های ضدبارداری،استرس های شدید روحی و جسمی و علل دیگر.

  3- انتظارات غیر واقعی:

  انتظارات بسیاری از خانم ها از کاشت موی طبیعی منطقی و دست یافتنی نیست. اغلب خانم ها انتظار پرپشتی کامل موها را دارند. این گروه توقع دارند با یک جلسه کاشت موی طبیعی موها مانند دوران بلوغ پرپشت شده وپوست سر دیده نشود. باید به بیماران یاد‌آوری کرد که هدف از کاشت موی طبیعی تنها افزایش تراکم نسبت به شرایط قبلی است و اگر تراکم یا پرپشتی بیشتری در نظر باشد باید این کار را تکرار کنند. متاسفانه درصد کمی از خانم ها واقع گرا بوده و یا چون از درمان‌هایی دارویی خسته شده‌اند حتی از بهبود اندک ظاهر خود استقبال می‌کنند. به طور کلی توصیه می شود خانم ها قبل از کاشت موی طبیعی چندین عکس از سر خود تهیه کنند تا بعد از رویش موهای کاشته شده (که گاهی یک سال طول می کشد )وضعیت سر خود را با عکس ها مقایسه کنند ومتوجه تغییرات مثبت در تراکم و پرپشتی موها بشوند.

  4- تراشیدن موها:

  معمولا در خانم ها ناحیه طاسی کاملا بدون مو نیست و موهای نازک و کوتاه زیادی وجود دارد.طبعا پیش از کاشت لازم است موهای آن ناحیه تراشیده شود که مورد پسند خانم ها نیست. این مساله بسیار مهم بوده و خیلی از خانم ها فقط به خاطر کوتاه کردن موها از عمل منصرف می شوند.

  شایع ترین علت ریزش موهای سر در خانم ها

  شایع ترین علت ریزش موهای سر در خانم ها ارث بوده و ریزش مو با طرح زنانه (FPHL) نام دارد. ریزش مواز پدر یا مادر به ارث رسیده و یک مشکل ژنتیکی است بنابراین دائمی و پیشرونده بوده و در موارد شدید احتمال کم پشتی و طاسی سر نیزوجود دارد. حدود 20-30درصد ازخانم ها از ریزش موی ارثی رنج می برند. برای جلوگیری از طاسی می توان از کاشت موی طبیعی هم زمان با درمان دارویی کمک گرفت.

  نکته کلیدی در کاشت موی سر خانم ها آن است که در صورتی که ناحیه طاسی وسیع باشد تعداد موهای ناحیه‌ی دهنده برای ترمیم کل ناحیه‌ی کم پشت کافی نخواهد بود. بنابراین باید به آن نواحی که از لحاظ زیبایی مهم‌تراست مثل خط موی جلوی سریا فرق سر اولویت داده شود.پس از رشد موها در این نواحی می‌توان موهای پر پشت را روی نواحی کم پشت شانه کرد و حالت داد. خوشبختانه خانم‌ها می‌توانند با تغییر مدل موهای خود بیشترین بهره را از کاشت موی طبیعی ببرند.

  علاوه بر طاسی های ارثی کاشت موی طبیعی در موارد دیگری هم سودمند است.این موارد به طور خلاصه عبارتند از:

  رفع طاسی بالای گوش ها

  خانم های جوانی که عادت دارند موهای خود را سفت بندند به مرور زمان ریشه موهای دو طرف سرشان سست شده و از بین خواهد رفت به نحوی که بالای گوش ها کاملا خالی می شود. در این حالت هیچ گونه درمان دارویی وجود ندارد و تنها راه علاج کاشت موی طبیعی است که عموما با نتایج شگفت آوری همراه است. موهای کاشته شده زنده و طبیعی بوده به اندازه موهای طبیعی خانم ها قابلیت رشد داشته می توان آنها را رنگ کرد، حالت داد و آرایش نمود.

  تغییر شکل و محل خط موی پیشانی

  یکی دیگر از کاربرد های جالب کاشت موی طبیعی تغییر شکل ویا محل خط موی پیشانی است. برخی از خانم ها به طور ارثی و برخی به علت ریزش مو پیشانی بلند هستند وخط مو به ویژه در دو گوشه سر عقب رفته وحالت مردانه پیدا کرده است.به نحوی که وقتی موها را به عقب شانه کرده وپشت سر می بندند بلندی پیشانی نمایان می شود. این وضعیت چهره مردانه خشنی ایجاد می کند که خانم ها آن را دوست ندارند. در این حالت تنها راه علاج طراحی خط موی جدید زنانه وکاشت موهای ظریف به شکل متراکم است.

  وسواس کندن موها

  یکی از علل کم پشتی موهای سربیماری تریکوتیلومانی یا وسواس کندن موهاست . برخی از خانم ها در یک دوره از زندگی به خاطر اضطراب یا وسواس شدید دائما موهای جلوی سر خود را دور انگشتان دست پیچیده واز ریشه می کنند و با این کار تا حدی احساس آرامش می کنند. کندن موها با این ترتیب پس از چند سال ریشه موها را می سوزاند و از بین می برد.این گروه از خانم ها پس از درمان بیماری زمینه ای خود تحت نظر یک روانپزشک و مصرف داروهای ضد اضطراب یا روان درمانی می توانند از مزایای کاشت موی طبیعی بهره مند شوند.

  کاشت ابرو و مژه

  یکی دیگر از کاربردهای جالب کاشت موی طبیعی ترمیم ابرو و مژه است. خانم هایی که چندین بارتاتوی ابرو کرده اند ممکن است ابروهایشان بریزد و نازک و کم پشت شود. برخی از خانم ها نیز انتهای ابروی خود را تراشیده و ابروی جدید ی با دم کشیده با کمک تاتو طراحی می کنند اما از این که مو روی تاتو ندارند احساس ناراحتی می کنند. در این موارد می توان بر روی تاتو مو کاشت وابروها را پرپشت کرد.اما نکته منفی در کاشت موی ابرو آن است که زاویه رویش یا خواب موها ی کاشته شده نسبت به پوست سر کاملا مانند حالت طبیعی نیست و احتمال دارد موها فاصله دار و کج و معوج درآید. ضمن اینکه رویش موهای کاشته شده همیشه سریع تر از موهای ابروست و باید مرتبا کوتاه شوند. بنابراین خانم ها باید در انجام کاشت ابرو بسیار محتاط باشند و حتما با متخصصان پوست و مو مشورت کنند و حتی عکس های بیماران قبلی را ببینند و با همسر خود صحبت کنند وخلاصه با دید باز تصمیم بگیرند. کاشت موی طبیعی در ناحیه مژه ها نیز کار سهل و آسانی نیست و با خطر ریزش مژه های طبیعی و یا آسیب به چشم همراه است ونتایج آن به خوبی کاشت ابرو نیست و کلا توصیه می شود خانم ها سراغ کاشت مژه نروند.

  شباهت کاشت مو در زنان و مردان

  عموما تکنیک کاشت موی طبیعی در زنان و مردان یکسان است. معمولا از تکنیک FUT ویا FIT استفاده می شود.این کار با کمک بیحسی موضعی و در حالی که فرد بیدار است انجام می شود و به جز تزریق داروی بیحسی سایر مراحل عمل بدون درد است. بیمار می تواند یک روز بعد از عمل پانسمان را عوض کرده و موها را بشورد. ممکن است چند روز تورم یا کبودی در پیشانی و دور چشم ها ایجاد شود.موهای کاشته شده پس از 2تا 3 ماه شروع به رشد می کند و پس از 9 ماه حجیم و خوش حالت می شوند.

  انتخاب درست پزشک معالج

  طبعا پیش از عمل لازم است موهای سر توسط پزشک متخصص پوست و مو معاینه شود. بهترین افراد برای انجام کاشت موی طبیعی متخصصان پوست و موی با تجربه و خوشنامی هستند که سال ها در این زمینه فعالیت کرده اند و دانش ومهارت لازم را در طول دوران تحصیل وکار کسب کرده اند. بدون شک متخصصان پوست و مو از دقت و ظرافت خاصی در کار خود برخوردارند که نظیر آن را کمتر می توان در رشته های جراحی پیدا کرد.

content
درباره ما
مقالات دکتر تورج مکرمی
علل ريزش مو
ریزش موی سکه ای
درمان طبي ريزش مو
توصیه های قبل از کاشت مو
توصیه های بعد از کاشت مو
کاشت موی طبیعی
کاشت مو به روش ترکیبی
کاشت مو به روش جراحی FUT
کاشت مو به روش FUE) FIT)
کاشت ریش و سبیل
کاشت مو در خانم ها
کاشت ابرو
هزینه کاشت مو
کتاب کاشت مو
تصاوير بيماران کاشت مو 1
تصاوير بيماران کاشت مو 2
سوالات متداول
فیلم کاشت موی طبیعی
بیماریهای پوست و مو
ليپوساكشن
تزریق چربی
سايت هاي مرتبط
تماس با ما
.کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو می باشد