smc-europe

هشدار قانونی مقالات دکتر تورج مکرمی تماس با ما در باره ما
   231:بازديد کننده شماره  
    ترک های پوستی در دوران بارداری - دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو-کلینیک پوست و مو دکتر مکرمی - کاشت موی طبیعی  

 

ترک های پوستی در دوران بارداری

  ترک های پوستی یا استریا در دوران بارداری یادر افراد چاق به علت افزایش دور کمر وکشیده شدن مکانیکی پوست و پارگی شبکه بافت همبندی درم ایجاد می شود. استریا در 90% از زنان حامله در ناحیه شکم و سینه ها دیده می شود. کاهش یا افزایش وزن ناگهانی نیز با استریا همراه است. افرادی که وزنه های سنگین بلند می کنند نیز ممکن است دچار استریا بر روی شانه ها شوند. در دوران بلوغ نیز رشد سریع برخی از نواحی بدن منجر به ترک خوردن پوست می شود. در پسران شایع ترین نواحی عبارتند از سطح خارجی ران ها و ناحیه لومبوساکرال و در دختران عبارتند از ران ها ،بازوها ،باسن و پستان .

  ترک های پوستی یکی از نشانه های افزایش میزان هورمون های استروییدی در بدن است. مثلا در سندرم کوشینگ و در بیمارانی که تحت درمان موضعی یا سیستمیک با استرویید قرار گرفته اند استریا ایجاد می شود زیرا استرویید باعث مهار فیبروبلاست ها و کاهش رسوب کلاژن در درم می شود. در بیماران HIVمثبت که تحت درمان با داروی indinavir قرار گرفته اند استریا دیده شده است. indinavir مهار کننده پروتئاز است. در کاشکسی ناشی از سل و تیفویید و بدنبال رژیم های لاغری شدید و حتی در آنورکسی نروزا نیز استریا ایجاد می شود. در زنان و مردان مبتلا به بیماری مزمن کبدی نیز استریا ایجاد می شود. فاکتورهای ژنتیک نیز در تعیین خصوصیات بافت همبند دخیل است مثلادر سندرم مارفان استریا دیده می شود ولی درسندرم اهلرز-دانلوس استریا دیده نمی شود.

  ترک های پوستی در ابتدا مختصری برجسته بوده ته رنگ صورتی دارند سپس طویل تر شده و ته رنگ بنفش پیدا می کنند و درنهایت به رنگ سفید درآمده و مسطح یا فرورفته می شوند.

  بافت شناسی استریا مشابه اسکار است.در مراحل اولیه التهاب شدید دیده می شود. لنفوسیت ها در اطراف عروق تجمع یافته اند. الیاف کلاژن در یک سوم فوقانی درم رتیکولر و به موازات سطح پوست دیده می شود.در مراحل بعدی اپیدرم نازک شده و کلاژن و الاستین کاهش می یابد.

  درمان ترک های حاملگی همیشه بحث برانگیز بوده است. کرم های گوناگونی در بازار وجود دارد که تولیدکنندگان آنها مدعی پیشگیری و یا درمان ترک های پوستی هستند. ماساژ پوست با انواع روغن ها از دیرباز رایج بوده است . ماساژ با روغن زیتون یا روغن بادام به خاطر اثرات مرطوب کننگی روغن ها و اثرات خود ماساژ تا حدودی موثر است. مالیدن انواع کرم های حاوی هیالورونیک اسید نیز در پیشگیری از ترک های پوستی موثر است. هیالورونیک اسید ماده ای است که به طور طبیعی در پوست انسان یافت می شود .هیالورونیک اسید با تحریک فیبروبلاست ها و تولید کلاژن جدید باعث افزایش مقاومت پوست دربرابر کشیده شدن می شود.

  از روش های درمانی نوین از قبیل لیزر،پیلینگ ، میکرودرم و رادیوفرکونسی برای بهبود استریا استفاده می شود. هیچ کدام از این روش ها ارجحیتی بر دیگری ندارد و مطالعات کافی نیز در مورد آنها انجام نشده است. به طور کلی هرچه درمان استریا در مراحل اولیه شروع شود بهتر است زیرا روند تشکیل اسکار هنوز کامل نشده است. استفاده روزانه از ترکیبات موضعی ویتامین آ مانند ترتینویین در مرحله ای که ترک ها هنوز صورتی رنگ هستند تا حدودی موجب کاهش سایز ضایعات می شود ولی روی ترک های سفید اثری ندارد. مکانیسم اثر ترتینویین تحریک فیبروبلاست ها ست. البته از این دارو نباید در دوران بارداری و شیردهی استفاده کرد.

  از انواع لیزر نیز دردرمان استریا استفاده می شود. به طور کلی لیزر با افزایش میزان کلاژن باعث بهبود ضایعات می شود. لازم است چندین جلسه لیزر درمانی با فواصل زمانی انجام شود تا اثرات درمانی ظاهر شود. استریا در مراحل اولیه که عروق خونی واضح وجود دارد(striae rubrae) کاندید مناسبی برای درمان با لیزر عروقی 585-nm PDL است.البته باید از فلونس کم استفاده کرد. IPL (500-1200نانومتر) نیز با تحریک کلاژن سازی باعث بهبود ضخامت و قوام ترک های قدیمی می شود. لیزر دیود -nm1450 جزو لیزرهای غیرتهاجمی است که در درمان چین و چروک و اسکار آکنه بکار می رود ولی برروی ترک های پوستی موثر نیست. لیزر ND:YAG 1064 نیزغیرتهاجمی است و با افزایش کلاژن سازی برای درمان چین و چروک بکار می رود. چون این لیزر روی عروق هم تاثیر می کند از آن دردرمان ترک های تازه استفاده می شود و با نتایج خوبی همراه است.

  از لیزر های فرکشنال (تهاجمی و غیر تهاجمی) نیز در درمان ترک های پوستی استفاده می شود. این لیزر هابا ایجاد ستون های میکروسکوپی از نکروز MTZs باعث افزایش کلاژن و الاستین و بهبود آتروفی می شوند. از لیزر فرکشنال غیر تهاجمی مانند Fraxel 1550-nmبرای درمان ترک های جدید یا قدیمی استفاده می شود. در چند سال اخیر استفاده از نسل جدیدلیزرهای فرکشنال غیر تهاجمی بنام لیزر Er:Glass ( لیزر -nm1540LUX ) متداول شده است. لیزر CO2 فراکشنال تهاجمی نیز در برخی از بیماران بسیار موثر است.

  از لیزر اگزایمر 308 نانومتر برای بازگشت رنگ ترک های سفید (striae alba) استفاده شده است. طول موج لیزر اگزایمر نزدیک به narrow-band UVB بوده و از آن در درمان vitiligo استفاده می شود. لیزر اگزایمر فقط موجب رپیگمانتاسیون موقت استریا می شود ولی تاثیری روی آتروفی ندارد.

  از پیلینگ نیز برای درمان استریا استفاده می شود. گلیکولیک اسید20درصد توام با ترتینویین یا ویتامین ث باعث بهبود نمای ترک های سفید می شود. تری کلرواستیک اسیدTCA 10تا20درصد تا درم پاپیلری نفوذ کرده و در بهبود قوام و رنگ ترک ها موثر است.

  یکی دیگر از راه های درمانی استریا میکرودرم ابرژن است . معمولا چندین نوبت میکرودرم به شکل هفتگی یا ماهانه موثر واقع می شود. لازم است جلسات درمانی متعدد (مثلا 10 تا 20 نوبت با فاصله یک ماه) انجام شود و در هر نوبت خونریزی در اسکار ایجاد شود.

  یکی دیگر از راه های درمانی استریا استفاده از رادیوفرکونسی است. رادیوفرکونسی روش موثر و بی خطری برای سفت کردن پوست صورت و گردن است. این تکنولوژی با گرم کردن پوست باعث انقباض الیاف کلاژن و تشکیل کلاژن جدید می شود. از این سیستم می توان توام با لیزرPDL استفاده کرد و به نتایج خوبی دست یافت.

content
درباره ما
مقالات دکتر تورج مکرمی
علل ريزش مو
ریزش موی سکه ای
درمان طبي ريزش مو
توصیه های قبل از کاشت مو
توصیه های بعد از کاشت مو
کاشت موی طبیعی
کاشت مو به روش ترکیبی
کاشت مو به روش جراحی FUT
کاشت مو به روش FUE) FIT)
کاشت ریش و سبیل
کاشت مو در خانم ها
کاشت ابرو
هزینه کاشت مو
کتاب کاشت مو
تصاوير بيماران کاشت مو 1
تصاوير بيماران کاشت مو 2
سوالات متداول
فیلم کاشت موی طبیعی
بیماریهای پوست و مو
ليپوساكشن
تزریق چربی
سايت هاي مرتبط
تماس با ما
.کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو می باشد