smc-europe

هشدار قانونی مقالات دکتر تورج مکرمی تماس با ما در باره ما
   231:بازديد کننده شماره  
    جراحی اسکار پوستی - دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو-کلینیک پوست و مو دکتر مکرمی - کاشت موی طبیعی  

 

جراحی اسکار پوستی

  اسکار نتیجه رشد زیاده از حد بافت فیبروز پس از آسیب دیدگی پوست در اثر تروما یا جراحی است و بیانگر ترمیم زیاده از حد زخم است. نوع اسکار نیز به شدت ترمیم بستگی دارد به نحوی که اسکار هیپرتروفیک از حاشیه های زخم فراتر نمی رود ولی کلویید گسترش بیشتری می یابد. از لحاظ بالینی اسکار هیپرتروفیک بهتر به درمان پاسخ می دهدو اغلب خودبه خود بهبود می یابد. پاتوبیولوژی هردونوع اسکار مشابه بوده و عجیب نیست که به مداخلات فیزیکی یا دارویی یکسانی پاسخ می دهند. فردی که مستعد اسکار ضخیم به دنبال جراحی پوست است می تواند با اقدامات پیشگیرانه خطر بروز آن را کاهش دهد.

  افراد پرخطر

  آسیب به درم و محل اتصال درم و اپیدرم در اثر بریدگی یا التهاب شدیدآغازکننده روندی است که معمولا منجر به اسکار می شود. البته فقط در گروه کوچکی از بیماران اسکار ضخیم و هیپرتروفیک می شود. در نژاد آفریقایی و در افرادی که سابقه اسکار در خود یا خانواده را داشته باشند شانس اسکار بیشتر است. سن جوانی (سن کمتر از 30 سال )نیز به ویژه برای کلویید ریسک فاکتور محسوب می شود که احتمالا مربوط به انعطاف پذبری بیشتر پوست جوانان نسبت به افراد مسن است.

  ریسک اسکار در بعضی از نواحی بدن مانند شانه و قفسه سینه، زیر شکم، لاله گوش و هر منطقه از پوست که برروی یک برجستگی استخوانی قرارداشته باشد بیشتر است. فرضیه مطرح شده زیاد بودن میزان کشش مکانیکی پوست در این نواحی از بدن است.

  ملاحظات جراحی

  با توجه به اهمیت میزان کشش پوستی skin tension در ایجاد اسکار باید در جراحی ضایعات پوستی خطوط برش در امتداد خطوط فشار پوستی قرار بگیرد. بخیه ها باید به اندازه ای محکم باشد که جلوی باز شدن زخم dehiscenceرا بگیرد ولی امکان کشیده شدن ناشی از تورم زخم را هم بدهد. باید لبه های زخم به دقت در کنار هم قرار داده شود و فاصله بخیه ها مساوی باشد تا فشار به طور یکسان در طول زخم تقسیم شود. eversion لبه های زخم نیز مهم است.

  تعداد ، عمق و استحکام بخیه ها نیزدر حدی باشد که از باز شدن زخم dehiscence جلوگیری کند. استفاده از چسب های کاغذی نیز کمک کننده است. پرهیز از حرکت هایی که باعث کشیده شدن شدید زخم می شود سودمند است.

  بخیه های مترس mattress افقی و عمودی نتیجه بسیار خوبی دارند ولی باید زودتر کشیده شوند تا اسکاری شبیه ریل قطار در سطح پوست ایجاد نشود. به طور کلی استفاده از نخ های قابل جذب و یا غیر قابل جذب در درازمدت تفاوتی در زیبایی نتیجه عمل ندارد. با این حال در نواحیی مانند قفسه سینه که کشش پوست بیشتر است بهتر است از نخ های غیرقابل جذب استفاده شود. ضمنا بهتر است از نخ های تک رشته ای استفاده شود که التهاب کمتری ایجاد می کنند.

  هر نوع التهاب به ایجاد اسکار هیپرتروفیک کمک می کند. با انجام جراحی تمیز و مراقبت خوب از زخم می توان از عفونت جلوگیری کرد و التهاب را به حداقل رساند. انتخاب جنس نخ نیز مهم است.

  درمان اسکار

  ترکیبات بسیار زیادی با ادعای درمان اسکار ساخته شده و در دسترس عموم قرار گرفته است و بدون نسخه خریدو فروش می شود. در این میان پانسمان سیلیکون، عصاره پیاز و ترکیبات ویتامین Eمحبوبیت بیشتری دارد.

  پانسمان سیلیکونی از قدیم برای پروفیلاکسی و یا درمان اسکار هیپرتروفیک استفاده می شود.احتمالا سیلیکون از طریق دما ،فشار اکسیژن و تنظیم رطوبت اثر می کند. با وجود گزارشات پراکنده ای که درباره اثربخشی پانسمان سیلیکونی وجود دارد هنوز مطالعات در این زمینه کاقی نیست. در هر صورت پانسمان سیلیکونی به خاطر در دسترس بودن، قیمت ارزان و نداشتن عارضه از محبوبیت زیادی برخوردار است.

  مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که عصاره پیاز با اثر بر روی ماست سل ها و فیبروبلاست ها و کاهش التهاب باعث بهبود سریع تر زخم ها می شود. عصاره پیاز موجب کاهش میزان تکثیر فیبروبلاست ها و افزایش متالوپروتئیناز -1 در ماتریکس می شود. با وجود نتایج فوق هنوز مطالعات علمی کافی در تایید اثربخشی این ماده وجود ندارد.

  بسیاری از ترکیبات آنتی اسکار حاوی ویتامین Eهستند. در گذشته تصور می شد ویتامین E به خاطر خاصیت آنتی اکسیدان موجب ترمیم سریع تر زخم و بهبود اسکارهای جراحی می شود. این مساله در مطالعات بالینی تایید نشده است و حتی گزارش شده استفاده از ژل حاوی ویتامینE به تنهایی یا در ترکیب با کورتون موضعی با عوارض موضعی و تشدید اسکار همراه است. اخیرا در مطالعات بالینی کوچک ثابت شده است که ویتامین E قبل یا بعد از جراحی و یا در زخم انگشتان در زمینه سیستمیک اسکلروز اثرات مفیدی دارد. به طور کلی شواهد کافی در تایید اثرات ترکیبات موضعی ویتامین Eدر کاهش اسکار پوستی وجود ندارد و تجویز آن نیاز به مطالعه بیشتری دارد.

  پانسمان فشاری یکی از روش های درمانی قدیمی برای جلوگیری و درمان اسکار هیپرتروفیک است و در بسیاری از مراکز به عنوان درمان استاندارد اسکار های سوختگی پذیرفته شده است. هیپوکسی ناشی از فشار که به تخریب کلاژن و فیبروبلاست ها منتهی می شود و فعال شدن متالوپروتئیناز ماتریکس به عنوان مکانیسم های احتمالی مطرح شده است. با وجود این در برخی از مطالعات استفاده از پانسمان فشاری تاثیر چندانی بر روی اسکار نداشته و با مشکلات و هزینه اضافی برای بیمار همراه بوده است. به همین جهت توصیه می شود مطالعات بیشتری در این زمینه انجام شود.

  کرم Imiquimod 5% داروی تنظیم کننده پاسخ ایمنی است . Imiquimod موجب تولید اینترفرون می شود که با افزایش تجزیه کلاژن همراه است. از این دارو برای کاهش عود کلویید پس از جراحی استفاده می شود. نقش این دارو در پیشگیری از اسکار در مطالعات مختلف ضد ونقیض بوده و مورد تایید قرار نگرفته است.

  اینترفرون ها سایتوکاین هایی هستند که توسط سلول های T-helperترشح شده باعث کاهش تولید کلاژن و افزایش کلاژناز می شود. از این دارو بر روی تعداد محدودی از بیماران استفاده شده و هنوز کاربرد بالینی گسترده ندارد.

content
درباره ما
مقالات دکتر تورج مکرمی
علل ريزش مو
ریزش موی سکه ای
درمان طبي ريزش مو
توصیه های قبل از کاشت مو
توصیه های بعد از کاشت مو
کاشت موی طبیعی
کاشت مو به روش ترکیبی
کاشت مو به روش جراحی FUT
کاشت مو به روش FUE) FIT)
کاشت ریش و سبیل
کاشت مو در خانم ها
کاشت ابرو
هزینه کاشت مو
کتاب کاشت مو
تصاوير بيماران کاشت مو 1
تصاوير بيماران کاشت مو 2
سوالات متداول
فیلم کاشت موی طبیعی
بیماریهای پوست و مو
ليپوساكشن
تزریق چربی
سايت هاي مرتبط
تماس با ما
.کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو می باشد