smc-europe

هشدار قانونی مقالات دکتر تورج مکرمی تماس با ما در باره ما
   231:بازديد کننده شماره  
    اسکار پوستی - دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو-کلینیک پوست و مو دکتر مکرمی - کاشت موی طبیعی  

 

اسکار پوستی

  ادامه درمان اسکار:

  تزریق کورتیکوستروئید

  تزریق تریامسینولون به داخل ضایعه شایع ترین شکل استفاده از کورتون در درمان اسکارپوستی است و تاثیر آن در مطالعات مختلف 50-100% و میزان عود ضایعه 9-50% بوده است. تزریق کورتون غالبا با عوارضی مانند آتروفی درم و هیپوپیگمانتاسیون همراه است. وقتی از کورتیکواستروییدها در ترکیب با 5-FU ویا لیزرPDL استفاده می شود عوارض درمان کمتر است. عقیده مولفین آن است که تزریق تریامسینولون خط اول درمان اسکارهای هیپرتروفیک و کلویید است. این درحالی است که استعمال کورتیکوسترویید تاپیکال باعث بهبود اسکار نمی شود و درمان انتخابی نیست. مکانیسم های اثر کورتیکوسترویید ها عبارتند از: کاهش التهاب ، مهار تکثیر فیبروبلاست ها و سنتز کلاژن، انقباض عروق و محدودیت در اکسیژن رسانی به زخم ، اثر بر روی TGFβ1وTGFβ2 و کلاژن در کراتینوسیت ها و افزایش تخریب کلاژن.

  تزریق 5-FU

  گزارشات موردی ثابت می کند که تزریق 5-FU به داخل اسکار هیپرتروفیک و کلویید در بهبود ضایعات سودمند است. مکانیسم احتمالی مهار رشد فیبروبلاست هاست. تزریق 5-FU عموما با عوارض جزئی از قبیل اریتم و پیگمانتاسیون همراه است. در صورت مصرف همزمان 5-FU و کورتیکوستروییدها یا لیزرPDL درمان هیپرتروفیک اسکار و کلویید با نتایج بهتری همراه است.

  تزریق بلئومایسین

  علاوه بر کاربردهای وسیع بلئومایسین به عنوان داروی ضد تومور گزارشاتی وجود دارد که تزریق داخل درمی بلئومایسین در بهبود اسکارهیپرتروفیک و کلویید موثر است. مکانیسم احتمالی تاثیر مستقیم یا غیرمستقیم (از طریق TGFβ)بر روی کلاژن است. عوارض موردی گزارش شده شامل آتروفی و هیپوپیگمانتاسیون است و بلئومایسین داروی مناسبی برای درمان اسکار است.با وجود این مطالعات بیشتری لازم است تا اثربخشی بلئومایسین بررسی و تایید شود.

  جراحی

  اگر اسکار هیپرتروفیک یا کلویید عارضه عمل جراحی باشد می توان آن را با جراحی مجدد scar revision اصلاح نمود. میزان عود کلویید پس از برداشتن کل ضایعه total excisionزیاد است ولی برداشتن بخشی از کلویید به نحوی که حاشیه باریکی از آن را باقی بگذاریم subtotal excision با نتایج بهتری همراه است زیرا کشش زخم کمتر بوده و سنتز کلاژن کاهش می یابد. اسکارهای هیپرتروفیک کوچک را می توان با تغییر مسیر اسکار و استفاده از برش های فاقد کشش مانند z-پلاستی و w-پلاستی با موفقیت درمان کرد البته توصیه می شود هم زمان از روش های کمکی غیر جراحی استفاده شود.

  کرایوتراپی

  کرایوتراپی از دیرباز برای درمان اسکارهای هیپرتروفیک و کلویید بکار رفته است. مکانیسم اثر نیتروژن مایع تخریب بافت اسکار از طریق یخ زدن سلول ها و استاز عروقی است. اخیرا سوزن های خاصی cryoneedleساخته شده که به داخل ضایعه فروبرده می شود و با نتایج درمانی بهتر و عوارض کمتری همراه است. یک جلسه کرایوتراپی با سوزن 50-67% در کاهش حجم اسکار تاثیر دارد. برای تسکین درد از مسکن خوراکی و یا بیحسی موضعی استفاده می شود. غالبا از کرایوتراپی همراه با تزریق کورتون در داخل اسکار استفاده می شود. تاثیر نسبی کرایوتراپی و نداشتن عارضه آن را به عنوان خط اول درمان اسکار مطرح کرده است.

  لیزردرمانی

  در ابتدا از لیزرهای ساینده مانند لیزرCO2 واربیوم Er:YAGبرای درمان اسکار استفاده می شد. لیزرCO2 با ایجاد نکروز حرارتی در انقباض زخم و بازسازی کلاژن اثر گذار است. ضمنا فاکتور رشد فیبروبلاستی bFBGآزاد شده و TGFβ1 مهار می شود. لیزر اربیوم Er:YAGبا ایجاد شوک حرارتی میزان TGFβ را تغییر می دهد. هیچ یک ازاین دو لیزر درروند ترمیم زخم تاثیر قابل توجهی نداشتند.

  لیزرPDL (585 نانومترو 595 نانومتر ) به خوبی توسط بیماران تحمل شده و با نتایج بالینی فوق العاده همراه است. PDL از مدت ها قبل بعنوان یک روش عالی و بیخطر در درمان اسکار هیپرتروفیک و کلویید مورد استفاده قرار گرفته است .این لیزر بر روی قرمزی ، حجم و قوام اسکار تاثیر گذار است. از PDL می توان قبل یا بعد از جراحی استفاده کرد. طول موج 595 نانومتربیشتر (34-66%) از 585 نانومتر(0-33%) کارایی دارد. گاهی کلویید پس از لیزر PDL سریعا عود می کند بنابراین لازم است هم زمان کورتون ویا 5-FU نیز در اسکارتزریق شود.

  از لیزرهای نسبتا جدید فراکشنال نیز در درمان اسکارهای جراحی استفاده شده است. لیزرهای فراکشنال غیر تهاجمی کارایی بیشتری داشته و عوارض کمتری دارند. شواهدی به نفع IPLدر درمان اسکار وجود ندارد.

  رادیوتراپی

  رادیوتراپی به خاطر سرطان زابودن کاربرد چندانی در درمان کلویید و اسکار هیپرتروفیک ندارد و فقط در مواردی استفاده می شود که اسکار به روش های درمانی دیگر مقاوم باشد. مکانیسم اثر رادیوتراپی از بین رفتن فیبروبلاست ها و بازگشت تعادل میان تولید و تخریب کلاژن در بافت اسکار است. درمان کلویید با این روش با موفقیت زیادی همراه است. اگر جراحی و رادیوتراپی تواما انجام شود میزان عود کمتر خواهدبود.عوارض جزئی از قبیل هیپرپیگمانتاسیون ،خارش و قرمزی وجود دارد. جالب آن است که رادیو تراپی موجب تسکین درد یا خارش ناشی از اسکار می شود.

  درمان های طبی جدید

  Avotermin در واقع همان TGFβ3 نوترکیب است و در حال حاضر مطالعات بالینی در باره اثربخشی آن بر روی اسکارادامه دارد. به نظر می رسد که تزریق داخل پوستی اوترمین موجب بهبود سریع و دائمی اسکار می شود و عارضه قابل توجهی نیز ندارد. از این دارو در پیشگیری و درمان اسکارهای جراحی استفاده خواهد شد. در یک مطالعه بالینی اثربخشی تزریق داخل پوستی اینترلوکین 10 نوترکیب در درمان اسکار مورد برسی قرار گرفته و به نظر می رسد در کاهش اسکار زخم های جراحی موثر است. IL-10 سایتوکاین ضد التهاب است .مطالعه بر روی این دارو هنوز ادامه دارد.

  مانوز-6-فسفات مهار کننده قوی TGFβ1 و TGFβ2 بوده واشکال موضعی و تزریقی آن بر روی اسکار مورد مطالعه قرار گرفته است ولی نتیجه قابل قبولی نداشته است. این دارو تاحدودی در بهبود نتیجه درم ابرژن و لیزر های صاف کننده پوست مفیداست.

  انسولین به عنوان مهار کننده فیبروز و میوفیبروبلاست شناخته شده و در مطالعات کوچک دیده شده که تزریق انسولین به لبه زخم در کاهش اسکار موثر است.

  داروهای بسیاری در مطالعات کوچک و یا به صورت موردی خواص ضد اسکار داشته است ولی کاربرد بالینی این دارو ها مستلزم انجام مطالعات بزرگ و معتبر است. برخی از این داروها عبارتند از میتومایسین C ،تاموکسیفن تاپیکال، متوترکسات سیستمیک ، imiquimod موضعی، رتینوییک اسید، بوتولینوم توکسینA ،مهار کننده های کلسی نورین و مهارکننده های کانال کلسیم.

content
درباره ما
مقالات دکتر تورج مکرمی
علل ريزش مو
ریزش موی سکه ای
درمان طبي ريزش مو
توصیه های قبل از کاشت مو
توصیه های بعد از کاشت مو
کاشت موی طبیعی
کاشت مو به روش ترکیبی
کاشت مو به روش جراحی FUT
کاشت مو به روش FUE) FIT)
کاشت ریش و سبیل
کاشت مو در خانم ها
کاشت ابرو
هزینه کاشت مو
کتاب کاشت مو
تصاوير بيماران کاشت مو 1
تصاوير بيماران کاشت مو 2
سوالات متداول
فیلم کاشت موی طبیعی
بیماریهای پوست و مو
ليپوساكشن
تزریق چربی
سايت هاي مرتبط
تماس با ما
.کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو می باشد