smc-europe

هشدار قانونی مقالات دکتر تورج مکرمی تماس با ما در باره ما
   231:بازديد کننده شماره  
    کاشت مو ومحلول های نگهدارنده گرفت ها - دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو-کلینیک پوست و مو دکتر مکرمی - کاشت موی طبیعی  

 

محلول های نگهدارنده گرفت ها در کاشت مو

  در عمل کاشت موی طبیعی فولیکول های مو ساعت ها در محلول نگهدارنده که غالبا سرم فیزیولوژیک(نرمال سالین) است نگهداری می شوند. هرچند نرمال سالین استاندارد طلایی برای نگهداری از گرفت ها می باشد ولی درصدی از گرفت ها در اثر ایسکمی ،سرما یا تشکیل رادیکا ل های آزاد آسیب می بینند.

  سوال این است که آیا می توان با استفاده از محلول های جدید از آسیب دیدگی گرفت ها جلوگیری کرد و درصد رشد موها از گرفت های کاشته شده را افزایش داد؟ آیا با استفاده از محلول های نگهدارنده ایده آل می توان مانع از آناژن افلوویوم (ریزش موقت موها چند هفته پس از کاشت مو) شد؟

  محلول های نگهدارنده جدید بسیار متنوع هستند. آنها حاوی آنتی اکسیدان ، ATPو اکسیژن هستند. حتی فراورده جدیدی بنام Vitasol ساخته شده است که از لیپوزوم های حاوی ATP تشکیل شده است. درباره مزایای محلول های نگهدارنده جدید نتایج مطالعات ضدو نقیض بوده است.در بعضی از مطالعات در محلول های گران قیمت نظیر PRP,Wisconsin,Viaspan,Hypothermosol میزان بقای فولیکول های مو در عمل های طولانی تر از 6 ساعت بیشتر از نرمال سالین یا رینگر لاکتات بوده است.

  پرسش دیگر این است که آیا دمای محلول نگهدارنده عامل مهمی در بقای گرفت هاست؟ آیا لازم است متابولیسم گرفت ها را با سرد کردن کاهش داد یا این کار مضر است؟اصولا چه دمایی برای نگهداری فولیکول ها مناسب است؟

  در حال حاضر متداول ترین محلول نگهدارنده مورد استفاده نرمال سالین است. سوروایوال یا میزان بقای گرفت ها در سرم فیزیولوژیک (نرمال سالین) تا 6 ساعت 90درصد است. پس از آن به ازای هر ساعت 1 درصد از میزان بقای گرفت ها کاسته می شود. نکته جالب آن است که نیمی از گرفت هاحتی بعد از یک روز زنده می مانند. در واقع میزان بقا ی گرفت ها بعد از 24 ساعت 70 درصد و بعد از 48 ساعت 50 درصد است. در عمل های کوتاه تر از 6 ساعت دمای نگهداری گرفت ها در میزان بقای آن ها تاثیری ندارد. مثلا میزان بقای گرفت ها در دمای اتاق با دمای 4درجه سانتی گراد یکسان است اما با طولانی شدن عمل میزان بقای گرفت هایی که در دمای اتاق قرار دارند به شدت کاهش می یابد.

  بدون تردید میزان بقای اعضای پیوندی با سرد کردن بسیار طولانی می شود. مناسب ترین دمابرای نگهداری هر عضوی متفاوت است. مثلا برای عضله قلب دمای ایده ال 10-20 درجه و برای کلیه دمای 0.5-10 درجه است. هنوز دمای ایده ال برای نگهداری فولیکول های مو تعیین نشده است و مطمئن نیستیم که خنک کردن گرفت ها فایده ای دارد یا نه. حتی ممکن است سرد شدن ناگهانی یا گرم شدن ناگهانی در زمان کاشته شدن به فولیکول ها صدمه بزند.

  در حال حاضر روش رایج نگهداری از گرفت ها ی مو استفاده از محلول های خنک با دمای زیر 10 درجه سانتی گراد است البته روی دمای 4 درجه سانتی گراد بیشتر تاکید شده است.

  ایسکمی-هیپوکسی

  پس از جدا کردن فلپ از پوست سر ظرف یکی دو دقیقه ذخیره ATPسلول ها ی فولیکول مو که از خون حاوی اکسیژن و گلوکوز محروم شده اند به اتمام می رسد و سلول ها برای تامین ATP مورد نیاز خود به متابولیسم بی هوازی روی می آورند . متابولیسم بی هوازی از طریق گلیکولیز انجام می شود که آن هم تنها چند ساعت پاسخگوی نیاز عضو به ATPاست و پس از آن سلول ها در خطر آسیب و حتی مرگ قرار می گیرند.

  خنک نگه داشتن گرفت ها

  در دمای پایین متابولیسم سلولی کاهش یافته ،نیاز سلول ها به اکسیژن و گلوکز کمتر شده و ذخایر انرژی سلول محفوظ می ماند. مثلا مصرف اکسیژن سلولی در دمای 5 درجه سانتی گراد تقریبا 6درصد مصرف اکسیژن در دمای 37 درجه است. اما دمای پایین مضراتی هم دارد. در دمای پایین پمپ های سدیم-پتاسیم و کانال های کلسیمی در غشای سلول درست عمل نمی کنند و سلول ها دچار ادم، کاهش PH یا اسیدوز و تجمع کلسیم می شوند که همه این ها حیات فولیکول را تهدید می کند.

  محلول های جدید هیپوترمیک از تغییرات پاتولوژیک ناشی از سرما جلوگیری می کنند. البته تاکنون انواع مختلف این محلول ها مورد مطالعه دقیق قرار نگرفته اند و فعلا نرمال سالین سرد استاندارد طلایی برای نگهداری از گرفت ها محسوب می شود. اخیرا مطالعات نشان داده است که میزان بقای فولیکول های مو در سرم رینگر لاکتات بسیار سرد(صفر درجه) نیز در حد عالی است.ضمنا بقای گرفت ها در نرمال سالین یا رینگر لاکتات سرد به خوبی دمای اتاق است. گفته می شود که گرفت های سرد نسبت به گرفت هایی که دردمای اتاق هستند تروما را بهتر تحمل می کنند.

  آسیب ناشی از ایسکمی- رپرفیوژن یا IRI

  پس از جاگذاری گرفت ها در پوست سر و برقراری جریان خون احتمال آسیب دیدگی فولیکول ها ی مو وجود دارد(آسیب ایسکمی- رپرفیوژن یا IRI ).علت این پدیده تولید رادیکال های آزاد است . IRI در اعضای پیوندی دیگر مانند کلیه و کبد کاملا شناخته شده است و جراحان با استفاده از محلول های نگهدارنده ویژه سعی می کنند از تولید رادیکال های آزاد و اختلال در عملکرد عضو جلوگیری کنند. برای کاهش آسیب دیدگی فولیکول های مو نیز محلول های نگهدارنده جدیدی مثل محیط کشت سلولی و یا پلاسمای غنی از پلاکت PRP معرفی شده است. ضمنا سعی شده است با افزودن آنتی اکسیدان ها از قبیل ویتامین های Cو E و یا گلوتاتیون به محلول نگهدارنده و یا تجویز کورتون به بیماران از شدت IRI کاسته شود.

  انواع محلول های نگهدارنده فولیکول های مو

  1-محلول های نگهدارنده داخل سلولی

  محلول های هیپرتونیک پتاسیم زیاد و سدیم کم دارند و ترکیب یونی آنها شبیه مایع داخل سلولی است. این نوع محلول ها آنیون بزرگی دارند که نمی تواند از غشای سلول عبور کند . این مساله خیلی مهم است زیرا با کاهش دما پمپ های کنترل کننده عبور آب ازغشای سلول غیرفعال می شوند ولی فشار اسمزی بالاتر در محلول نگهدارنده مانع از ورود آب به داخل سلول شده و از تورم سلول جلوگیری می کند. این نوع محلول ها باید سرد (2-8 سانتی گراد)باشند . انواع محلول های نگهدارنده داخل سلولی عبارتند از: hypothermosol,colins,viaspan,cryostor,celsior

  2-محلول های نگهدارنده خارج سلولی

  محلول های نگهدارنده خارج سلولی عبارتند از نرمال سالین ،رینگر لاکتات ، محیط کشت بافتی و محلول های نمکی متعادلBSS . ترکیب یونی محلول های ایزوتونیک فوق شبیه پلاسما و یامحیط خارج سلولی است. محلول های نگهدارنده خارج سلولی در دمای پایین باعث تورم سلول ها می شوند.به همین جهت هرگز نباید سرد شوند .با این وجود فعلا نرمال سالین سرد استاندارد طلایی برای نگهداری از گرفت ها محسوب می شود.

  خصوصیات محلول نگهدارنده ایده ال عبارتند از:

  1-موجب تورم سلول ها و بافت نشود.

  2-تعادل یونی مناسبی برقرار کند.

  3-مانع از اسیدوز شود.

  4-ازتشکیل رادیکال های آزادجلوگیری یا آنها را حذف کند.

  5-موجب تولیدATP شده و به بازسازی گرفت ها پس از کاشت و گرم شدن و برقراری مجدد جریان خون کمک کند.

  اجزای محلول نگهدارنده ایده ال

  لاکتوبینات Lactobinate به کلسیم و آهن متصل شده و از آسیب دیدگی یا مرگ سلول در اثر تجمع کلسیم و یا تشکیل رادیکال های آزاد جلوگیری می کند. آنیون های دیگر عبارتند از:گلوکونات ،سیترات ،گلیسروفسفات و اسیدهای آمینوسولفونیک مانند HEPES . HEPES در دمای پایین بافر PHعالی است.

  غالبا عوامل اسموتیک مانند مانیتول و سوکروز نیز در محلول ها وجود دارد.مانیتول موجب حذف رادیکال هیدروکسیل می شود و به اتساع عروق توسط پروستاگلاندین ها کمک می کند. ماکرومولکول های انکوتیک دیگر عبارتند از آلبومین سرم، ترکیبات نشاسته hetastarch یا hydroxyethyl starch (HES) .

  دکستران-40 یک ترکیب کولوییدی با خاصیت انکوتیک است که از تجمع گلبول های قرمز جلوگیری می کند.

  ثابت شده غلظت زیاد منیزیوم و غلظت بسیار کم کلسیم در کاردیوپلژی و محافظت از میوکارد ارزشمند است.

  غالبا گلوکز بعنوان سوبسترا به محلول نگهدارنده افزوده می شود ولی نباید غلظت آن زیاد باشد تا در طی هیپوترمی از تجمع آن جلوگیری شود زیرا گلیکولیز بی هوازی موجب تولید لاکتات و اسیدوز داخل سلولی می شود.

  بعضی از متخصصان پیشنهاد کرده اند به محلول های نگهدارنده آدنوزین اضافه می کنند. آدنوزین سوبسترای اصلی برای نوسازی ATP بوده و گشادکننده عروق هم است.

  گلوتاتیون آنتی اکسیدان سلولی مهمی است و رادیکال هیدروکسیل را حذف می کند. گلوتاتیون کوفاکتور گلوتاتیون پراکسیداز بوده و به متابولیسم پراکسیدها که رادیکال های آزاد قوی هستند کمک می کند.

  دربرخی از محلول ها ی جدید،مولکول های حامل اکسیژن،مهار کننده های کانال های کلسیمی ،مهار کننده های آپوپتوز و فاکتورهای رشد اضافه شده است.

  ATPلیپوزومی یا Vitasol حاوی 5 میلی مول ATP و 2.5 میلی گرم لیپید درهر میلی لیتراست.این ماده از بروز آپوپتوز جلوگیری می کند وبه نرمال سالین یا محلول هیپوترموسول افزوده می شود. به جای انتقال مستقیم گرفت ها از محلول سرد به پوست سر می توان ابتدا آنها را به محلول حدواسطی با دمای اتاق و حاوی ATPلیپوزومی منتقل کرد. به این ترتیب از وارد شدن شوک به سلول ها جلوگیری می شود.

content
درباره ما
مقالات دکتر تورج مکرمی
علل ريزش مو
ریزش موی سکه ای
درمان طبي ريزش مو
توصیه های قبل از کاشت مو
توصیه های بعد از کاشت مو
کاشت موی طبیعی
کاشت مو به روش ترکیبی
کاشت مو به روش جراحی FUT
کاشت مو به روش FUE) FIT)
کاشت ریش و سبیل
کاشت مو در خانم ها
کاشت ابرو
هزینه کاشت مو
کتاب کاشت مو
تصاوير بيماران کاشت مو 1
تصاوير بيماران کاشت مو 2
سوالات متداول
فیلم کاشت موی طبیعی
بیماریهای پوست و مو
ليپوساكشن
تزریق چربی
سايت هاي مرتبط
تماس با ما
.کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو می باشد